Unga ko‘ra, viloyat Sanitariya va epidemiologiya jamoat salomatligi boshqarmasi mutaxassislari ishtirokida ishchi guruhi tuzilib o‘rganilgan.
O‘rganishlar jarayonida 1-son DMTT da faoliyat yuritayotgan oshpazlarning ovqat pishirish texnologiyalariga amal qilmaganligi hamda e’tiborsizligi sabab kecki nonushta-ga tayyorlangan shirin kulchalar (bulochkalar) quyirib pishirilganligi aniqlangan. Ushbu holat yuzasidan buyurtmachi tomonidan autsorsing "PROOF FOOD" MChJ korxonasi rahbariyati ogohlantirilgan.
Autsorsing tomonidan sifatsiz go‘sht mahsulotlari yetkazib berilganligi haqidagi xabar o‘z isbotini topmagan.
Nurobod tuman tibbiyot birlashmasi hamda Sanepidqo‘mita tuman birlashmasi epidemiologik ma’lumotiga ko‘ra, 30 sentyabr sanasidan bugungi kungacha bog‘cha yoshdagi bolalarning (DMTT tarbiyalanuvchilarining) ovqatdan zaharlanganligi bo‘yicha murojaat kelib tushmagan. Ijtimoiy tarmoqlarda Nurobodda 50 nafardan ortiq DMTT tarbiyalanuvchisi kasallangani aytilgan xabar asossiz bo‘lib chiqdi.

Reports spread on social networks that low-quality food products were being given to children at Preschool Educational Institution No. 1 in the Nurobod district. The Samarkand Regional Department of Preschool and School Education commented on the situation.
According to it, a working group was formed with the participation of specialists from the regional Department of Sanitation and Epidemiology to investigate.
During the investigation, it was found that the cooks working at Preschool Educational Institution No. 1 had violated food preparation technologies and, due to negligence, the sweet buns (bulochki) prepared for dinner were burnt. Regarding this situation, the customer has notified the management of the outsourcing company "PROOF FOOD" LLC.
The report about the supply of low-quality meat products by the outsourcing company was not confirmed.
According to epidemiological data from the Nurobod District Medical Association and the District Sanitary-Epidemiological Committee, from September 30 to date, there have been no complaints received regarding food poisoning among children of kindergarten age (pupils of the Preschool Educational Institution). The report on social networks that more than 50 pupils of the Preschool Educational Institution in Nurobod fell ill turned out to be unfounded.