BMT Bosh Assambleyasi: Netanyaxu Falastinni tan olishni "uyatli" deb atadi
Isroil Bosh vaziri Binyamin Netanyaxuning juma kuni BMT Bosh Assambleyasida chiqishi cho‘qqilardan tortib olqishlargacha bo‘lgan hissiyotlar bo‘ronini keltirib chiqardi. U nutqini boshlashdan oldin o‘nlab rasmiy va diplomatlar norozilik sifatida xonani tark etishdi.
Netanyaxu o‘z nutqini Isroil o‘tgan yil davomida – Bosh Assambleyadagi so‘nggi nutqidan keyin jiddiy zarar ko‘rgan Eron qarshilik o‘qi deb ataladigan a’zolarni sanab o‘tishdan boshladi.
“Bu o‘qi dunyo tinchligiga, mintaqamiz barqarorligiga va mening mamlakatim Isroilning mavjudligiga tahdid solardi”, dedi Netanyaxu.
U o‘tgan yil davomida Isroil Yamandagi husiylarga qanday zarba bergani, "Hamas terror mashinasining asosiy qismini" yo‘q qilgani va Livanda "Hizbullohga jiddiy zarar yetkazganini" tasvirlab berdi.
“Ammo eng muhimi biz Eronning yadro quroli va ballistik raketa dasturlarini yo‘q qildik”, — deya qo‘shimcha qildi Isroil bosh vaziri.
Siyosat Bugun 15:30
Siyosat Bugun 14:28
Siyosat 20.02.2026 00:45
'Mirziyoyev Vashingtondagi “Tinchlik kengashi” yig‘ilishida ishtirok etdi'ning rasmi
Siyosat 19.02.2026 18:30
Mirziyoyev Vashingtondagi “Tinchlik kengashi” yig‘ilishida ishtirok etdi
Oʻzbekiston prezidenti sammitda Gʻazonni tiklash va mintaqada barqarorlikni taʼminlash masalalari boʻyicha mamlakat pozitsiyasini bildirdi.

Before the speech began, dozens of officials and diplomats left the room as a sign of protest.
Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu's speech at the UN General Assembly on Friday evoked a storm of emotions, from boos to applause. Before he began his speech, dozens of officials and diplomats left the room in protest.
Netanyahu began his speech by listing the members of what he called the "axis of resistance" against Iran, which he said had suffered serious damage over the past year - since his last speech at the General Assembly.
"This axis threatens world peace, the stability of our region, and the very existence of my country, Israel," Netanyahu said.
He described how over the past year Israel had struck the Houthis in Yemen, destroyed the "main part of Hamas's terror machine," and inflicted serious damage on Hezbollah in Lebanon.
"But most importantly, we destroyed Iran's nuclear weapons and ballistic missile programs," the Israeli Prime Minister added.