Respublikada harorat kechagidan biroz issiq bo‘ladi.
Unga ko‘ra, Toshkent shahrida havo biroz bulutli bo‘ladi, vaqti-vaqti bilan o‘zgaruvchan bo‘ladi. Shamol sharqdan 3-8 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 14-16 daraja salqin, kunduzi 29-31 daraja issiq bo‘ladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 10-15 daraja salqin, kunduzi 23-28 daraja issiq bo‘ladi.
Buxoro va Navoiy viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi Harorat kechasi 10-15 daraja salqin, kunduzi 26-31 daraja issiq bo‘ladi.
Toshkent, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 12-17 daraja salqin, kunduzi 26-31 daraja issiq bo‘ladi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 12-17 daraja salqin, kunduzi 27-32 daraja issiq bo‘ladi.
Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatida havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 5-10 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 10-15 daraja salqin, kunduzi 26-31 daraja issiq bo‘ladi.
Respublikaning tog‘li hududlarida havo biroz bulutli bo‘ladi, kechqurun ba’zi joylarda biroz yomg‘ir yog‘ishi mumkin. Shamol sharqdan 9-14 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 8-13 daraja sovuq, kunduzi 20-25 daraja issiq bo‘ladi.

The temperature in the Republic will be somewhat warmer than last night.
According to it, the weather in Tashkent city will be partly cloudy, changing intermittently. The wind will blow from the east at 3-8 m/s. The temperature at night will be 14-16 degrees cool, during the day 29-31 degrees warm.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be partly cloudy, changing in some places, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature at night will be 10-15 degrees cool, during the day 23-28 degrees warm.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be partly cloudy, changing in some places, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature at night will be 10-15 degrees cool, during the day 26-31 degrees warm.
In Tashkent, Syrdarya, Jizzakh, and Samarkand regions, the weather will be partly cloudy, changing in some places, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature at night will be 12-17 degrees cool, during the day 26-31 degrees warm.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be partly cloudy, changing in some places, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature at night will be 12-17 degrees cool, during the day 27-32 degrees warm.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be partly cloudy, changing in some places, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 5-10 m/s. The temperature at night will be 10-15 degrees cool, during the day 26-31 degrees warm.
In the mountainous areas of the Republic, the weather will be partly cloudy, with some light rain possible in the evening in some places. The wind will blow from the east at 9-14 m/s. The temperature at night will be 8-13 degrees cold, during the day 20-25 degrees warm.