Majburiy ijro byurosi Toshkent shahar boshqarmasi Jinoyat ishlari bo‘yicha Toshkent shahar sudining ijro varaqasiga asosan, "Quramax Medical" MChJ omborxonalari va bojxona omborlarida saqlanayotgan 3 million 200 ming donadan ortiq dori vositalarini yo‘q qilishga kirishdi. Bu haqda MIB matbuot xizmati xabar bermoqda.
Ushbu dorilar orasida O‘zbekistonda kamida 68 nafar bolaning o‘limiga sabab bo‘lgan "Dok-1 Maks" sirupi ham bor.
Jumladan, quyidagilar yo‘q qilinadi:
- 811 478 dona "Dok-1 Maks" tabletkasi;
- 101 669 shisha "Dok-1 Maks" sirupi;
- 2 252 796 ta "Ambronol" tabletkasi;
- 56 672 shisha "Ambronol" sirupi.
Tadbir huquqni muhofaza qiluvchi organlar, sanitariya-epidemiologiya xizmati, Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish qo‘mitasi hamda holislar ishtirokida o‘tkazilmoqda.
Dori vositalari ekologiya va atrof-muhitga zarar yetkazmagan holda maxsus pechda yoqish orqali yo‘q qilinadi, deyiladi xabarda.

The Compulsory Enforcement Bureau of the Tashkent City Administration, based on the enforcement order of the Tashkent City Court for Criminal Cases, has commenced the destruction of more than 3.2 million units of medicines stored in the warehouses of "Quramax Medical" LLC and customs warehouses. This was reported by the press service of the Compulsory Enforcement Bureau.
Among these medicines is the "Doc-1 Max" syrup, which caused the deaths of at least 68 children in Uzbekistan.
In particular, the following will be destroyed:
- 811,478 units of "Doc-1 Max" tablets;
- 101,669 bottles of "Doc-1 Max" syrup;
- 2,252,796 units of "Ambronol" tablets;
- 56,672 bottles of "Ambronol" syrup.
The event is being conducted with the participation of law enforcement agencies, the sanitary-epidemiological service, the Committee for Ecology and Environmental Protection, and the public.
The medicines are being destroyed by incineration in a special furnace in a manner that does not harm the ecology and environment, the report says.