Tailand prokuraturasi Bangkokdagi 30 qavatli ofis minorasining qulashi bo‘yicha 23 shaxs va kompaniyaga, jumladan, mashhur qurilish oligarxi va Xitoyning yirik davlat korporatsiyasiga rasmiy ayblov e’lon qildi. Bu haqda Nation Tailand nashri xabar berdi.
Ayblanuvchilar orasida mamlakatdagi eng katta qurilish firmalaridan biri — Italyan-Thai Development kompaniyasi rahbari Premchai Karnasuta va Xitoyning China Railway korporatsiyasi ham bor. Ular qurilish standartlarini buzish va rasmiy hujjatlarni soxtalashtirishda gumon qilinmoqda.
Dastlabki tergov natijalariga ko‘ra, minoraning qulashiga loyiha va qurilish bosqichlaridagi yirik kamchiliklar sabab bo‘lgan. Shuningdek, ishlatilgan materiallar sifatida hamda texnologik jarayonlar talablarga javob bermagani aniqlandi.
Ma’lumki, 2025 yil 28 mart kuni Myanmada sodir bo‘lgan kuchli zilzila oqibatida Bangkokdagi Milliy audit idorasining qurilayotgan minorasi cho‘kib tushgan edi. Voqea natijasida 92 kishi hayotdan ko‘z yumgan, 9 nafar odam jarohatlangan, 4 ishchi esa haligacha bedarak hisoblanadi.
Qulagan minora qurilishining bor-yo‘g‘i 30 foizi yakunlangan bo‘lib, zilziladan zarar ko‘rgan Tailanddagi yagona inshoot edi. Bu holat mamakat tarixidagi eng fojiali tuzilmaviy qulashlardan biri sifatida qayd etildi.

A 30-story building is being constructed in Bangkok.
As a result of the incident, 92 people lost their lives, 9 were injured, and 4 workers went missing.
Image of 'A 30-story building is being constructed in Bangkok.'
Thailand's prosecutor's office has officially charged 23 individuals and companies, including a prominent construction oligarch and China's major state-owned corporation, in connection with the collapse of a 30-story office building in Bangkok. The Nation Thailand reported this.
Among the accused are Premchai Karnasuta, the head of Italian-Thai Development, one of the country's largest construction firms, and China's China Railway Corporation. They are suspected of violating construction standards and falsifying official documents.
Preliminary investigation results indicate that the collapse of the building was caused by major deficiencies in the design and construction phases. Additionally, the quality of materials used and non-compliance with technological requirements were identified.
It is known that on March 28, 2025, the under-construction tower of the National Audit Office in Bangkok collapsed as a result of a powerful earthquake in Myanmar. The incident resulted in 92 fatalities, 9 injuries, and 4 workers still missing.
The collapsed building was only 30% complete and was the only structure in Thailand damaged by the earthquake. This incident has been noted as one of the most tragic structural collapses in the country's history.