"Uzum" brendini o‘g‘irlagan restorandan 94 million so‘m undirildi
Intellektual mulk yangiliklari bergan xabarga ko‘ra, “F.T.” MChJ Uzum tezkor MChJga tegishli bo‘lgan “Uzum tezkor” va “Uzum food” tovar belgisiga o‘xshash “Uzum” ko‘rinishidagi belgidan umumiy ovqatlanish sohasida noqonuniy foydalanilayotganligi aniqlandi.
Uzum tezkor MChJ huquqbuzardan tovon puli undirishni so‘rab sudga murojaat qildi va sudning qarori bilan “F.T.” MChJdan 75 mln so‘m tovon puli, davlat bojlarini va boshqa xarajatlarni hisoblaganda jami 94 mln so‘m undirilishi belgilandi.
“Hurmatli tadbirkorlar! O‘z brendingizni ro‘yxatdan o‘tkazishingizni hamda brendingizdan noqonuniy foydalanish holatlariga duch kelganingizda Adliya vazirligining “1008” ishonch telefon orqali xabar berishingizni yoki info@adliya.uz elektron pocht manzili orqali murojaat qilishingizni so‘raymiz”, deyiladi xabarda.
Jamiyat 09.08.2025 22:49
Jamiyat 09.08.2025 21:46
Jamiyat 09.08.2025 19:07
'Toshkentda bankomat o‘g‘rilari qo‘lga tushdi'ning rasmi
Jamiyat 09.08.2025 15:34
Toshkentda bankomat o‘g‘rilari qo‘lga tushdi
Bankomatni o‘g‘irlashga uringan 3 nafar "shovvoz"ga nisbatan jinoyat ishi ko‘zgatilgan.
'Bolgariyada 22 yoshli o‘zbekistonlik qoyatoshlar orasiga qisilib qolib, halok bo‘ldi'ning rasmi
Jamiyat 09.08.2025 13:56
Bolgariyada 22 yoshli o‘zbekistonlik qoyatoshlar orasiga qisilib qolib, halok bo‘ldi
O‘zbekistonlik sohilda cho‘kayotgan ukrainalik qizni qutqaraman deb qo‘yato‘shlar orasida qolib ketgan.

The restaurant that stole the Uzum brand was fined 94 million soums.
One of the restaurants was found to be illegally using a logo resembling Uzum in the general catering sector.
Image of 'The restaurant that stole the Uzum brand was fined 94 million soums.'
According to information provided by Intellectual Property News, it has been determined that "F.T." LLC is illegally using a trademark resembling "Uzum" in the general food sector, which is similar to the trademarks "Uzum tezkor" and "Uzum food" owned by Uzum tezkor LLC.
Uzum tezkor LLC filed a lawsuit demanding compensation for the violation, and the court ruled that "F.T." LLC must pay 75 million soums in damages, totaling 94 million soums when including state duties and other expenses.
"Respected entrepreneurs! We urge you to register your brand and, in case of encountering illegal use of your brand, to report it through the Ministry of Justice's '1008' hotline or via email at info@adliya.uz," the statement reads.