Tahlil natijalariga ko‘ra, dengiz va okean hududlarida yashovchi aholining umr ko‘rish davomiyligi mamlakatning ichki hududlaridagi yashovchi odamlarga qaraganda o‘rtacha bir yilga ko‘proq umr ko‘rishi kuzatilgan.
Mazkur jarayon iqlim, daromad darajasi, urbanizatsiya, havo sifati va transport infratuzilmasi kabi omillar hisobiga bog‘liq.
Ammo daryo va ko‘llar, ayniqsa shahardagi ushbu hududlar atrofida yashovchi xalq orasida qarama-qarshi ko‘rsatkich kuzatilgan. Ularning umr davomiyligi pastroq.
Buning asosiy sababi sifatida daryo va ko‘l bo‘ylarida uchraydigan ifloslanish, zich qurilishlar hamda ijtimoiy tengsizlik ekanligi aytilgan.

Scientists from the state of Ohio analyzed the population and health of 66 regions in the United States. This was reported in the journal “Environmental Research” (EnviRes).
According to the analysis, the life expectancy of people living in coastal and ocean regions was observed to be, on average, one year longer than those living in inland areas of the country.
This phenomenon is attributed to factors such as climate, income levels, urbanization, air quality, and transportation infrastructure.
However, the opposite trend was observed among populations living near rivers and lakes, especially in urban areas. Their life expectancy was lower.
The main reasons cited for this include pollution in rivers and lakes, dense construction, and social inequality.