Respublikaning ayrim hududlarda harorat 45 darajagacha issiq bo‘ladi.
Unga ko‘ra, Toshkent shahrida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 3-8 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 24-26 daraja, kunduzi 40-42 daraja issiq bo‘ladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayadi, ayrim joylarda chang-to‘zonlar bilan kuzatiladi. Harorat kechasi 19-24 daraja, kunduzi 36-41 daraja issiq bo‘ladi.
Buxoro va Navoiy viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayadi, chang-to‘zonlar bilan kuzatiladi. Harorat kechasi 24-29 daraja, kunduzi 38-43 daraja issiq bo‘ladi.
Toshkent, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayadi, ayrim joylarda chang-to‘zonlar bilan kuzatiladi. Harorat kechasi 23-28 daraja, kunduzi 38-43 daraja issiq bo‘ladi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 9-14 m/s tezlikda esadi, ayrim joylarda chang-to‘zonlar bilan kuzatiladi. Harorat kechasi 26-31 daraja, kunduzi 40-45 daraja issiq bo‘ladi.
Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatida havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 5-10 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 23-28 daraja, kunduzi 38-43 daraja issiq bo‘ladi.
Respublikaning tog‘li hududlarida havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayishi mumkin. Harorat kechasi 20-25 daraja, kunduzi 31-37 daraja issiq bo‘ladi.

In some regions of the republic, the temperature will reach up to 45 degrees.
According to the report, the weather in Tashkent city will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 3-8 m/s. The temperature at night will be 24-26 degrees, and during the day, it will be hot at 40-42 degrees.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s, increasing to 13-18 m/s in some areas, with dust storms observed in certain places. The temperature at night will be 19-24 degrees, and during the day, it will be hot at 36-41 degrees.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s, increasing to 13-18 m/s in some areas, with dust storms observed. The temperature at night will be 24-29 degrees, and during the day, it will be hot at 38-43 degrees.
In Tashkent, Syrdarya, Jizzakh, and Samarkand regions, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s, increasing to 13-18 m/s in some areas, with dust storms observed in certain places. The temperature at night will be 23-28 degrees, and during the day, it will be hot at 38-43 degrees.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 9-14 m/s, with dust storms observed in some areas. The temperature at night will be 26-31 degrees, and during the day, it will be hot at 40-45 degrees.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be partly cloudy, with variable conditions in some areas and no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 5-10 m/s. The temperature at night will be 23-28 degrees, and during the day, it will be hot at 38-43 degrees.
In the mountainous areas of the Republic, the weather will be partly cloudy, with variable conditions in some areas and no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s, possibly increasing to 13-18 m/s in some places. The temperature at night will be 20-25 degrees, and during the day, it will be hot at 31-37 degrees.