Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning Xonqa tumani bo‘limi tomonidan o‘tkazilgan tergovga qadar tekshiruvda “O.F.” oilaviy korxonasi rahbari F.M. korxonaning umumiy ovqatlanish shoxobchasida o‘rnatilgan elektr hisoblagichga tashqi ta’sir o‘tkazib, jami 356,6 mln so‘mlik elektr energiyasidan noqonuniy foydalanganligi aniqlangan.
Shu kabi, Departamentning Toshkent viloyati boshqarmasi tomonidan o‘tkazilgan tergovga qadar tekshiruvda fuqaro K.R. Toshkent tumani, “Zarbdor” MFY hududidagi xonadonida tegishli tartibda davlat ro‘yxatidan o‘tmasdan non yopib sotish bilan shug‘ullanib kelib, gaz tarmog‘iga noqonuniy ulanib, jami 315,4 mln so‘mlik tabiiy gazdan noqonuniy foydalanganligi aniqlangan.
Departamentning Nukus tumani bo‘limi tomonidan o‘tkazilgan tergovga qadar tekshiruvda esa, “A.K.” MCHJ mas’ul shaxslari elektr nasosga o‘rnatilgan hisoblagichga shikast yetkazib, jami 170 mln so‘mlik elektr energiyasidan noqonuniy foydalanganliklari aniqlangan.
Mazkur holatlar yuzasidan Jinoyat kodeksining 169-moddasi (o‘g‘rilik) bilan jinoyat ishlari qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari o‘tkazilmoqda.

The Department under the Prosecutor General's Office conducted a preliminary investigation in the Khonqa district branch, where it was discovered that the head of the "O.F." family enterprise, F.M., had illegally used electricity worth 356.6 million UZS by externally tampering with the electric meter installed at the enterprise's general catering branch.
Similarly, in the preliminary investigation conducted by the Department's branch in Tashkent region, it was found that the citizen K.R., without properly registering with the state, had been baking and selling bread in their household located in the "Zarbdor" MCA area of Tashkent district, and illegally connected to the gas network, unlawfully using natural gas worth 315.4 million UZS.
In another preliminary investigation conducted by the Department's branch in the Nukus district, it was revealed that the responsible individuals of the "A.K." LLC had damaged the meter installed on the electric pump, illegally using electricity worth 170 million UZS.
Criminal cases have been initiated regarding these cases under Article 169 (theft) of the Criminal Code, and investigative actions are being conducted.