Germaniya kansleri lavozimini bir oy avval egallagan Friedrix Mertsning siyosiy ommabopligi sezilarli darajada ortdi. “Deutschlandtrend” tomonidan o‘tkazilgan har oylik ijtimoiy so‘rov natijalariga ko‘ra, Mertsning reytingi so‘nggi ikki oyda 14 foiz punktga oshib, 39 foizga yetgan.
Biroq, yangi hukumat faoliyatidan qoniqish darajasi unchalik yuqori emas: Germaniyaliklarning atigi 40 foizi Xristian-demokratik ittifoq/Xristian-sotsial ittifoq (XDI/XSI) va Sotsial-demokratik partiyadan (SDP) iborat yangi hukumatning ilk oyi faoliyatini ijobiy baholagan.
Shu bilan birga, Germaniyada eng ommabop siyosatchi sifatida mudofaa vaziri Boris Pistorius qolmoqda. Uning reytingi hozirda 61 foizni tashkil etmoqda. U avvalgi hukumat davrida ham yuqori reytingga ega bo‘lgan edi.
Germaniyadagi muqobil (AdG) partiyasining yetakchisi Alis Vaydelning faoliyati aholining 26 foizi tomonidan ijobiy baholansa-da, uning faoliyatiga eng ko‘p salbiy baho berilgan siyosatchi bo‘lib qolmoqda: so‘rovda qatnashganlarning 66 foizi uning ishini tanqid qilgan.

Germany's Chancellor, Friedrich Merz, who assumed his position a month ago, has seen a significant increase in his political popularity. According to the monthly social survey results by “Deutschlandtrend,” Merz's rating has increased by 14 percentage points in the last two months, reaching 39 percent.
However, the satisfaction level with the new government's performance is not very high: only 40 percent of Germans have positively evaluated the first month of the new government, comprised of the Christian Democratic Union/Christian Social Union (CDU/CSU) and the Social Democratic Party (SPD).
At the same time, the Minister of Defense, Boris Pistorius, remains the most popular politician in Germany. His current rating stands at 61 percent. He had also enjoyed high ratings during the previous government's term.
Although the activities of the Alternative for Germany (AfD) party leader, Alice Weidel, have been positively assessed by 26 percent of the population, she remains the most criticized politician: 66 percent of survey participants have criticized her work.