So‘nggi kunlarda ayrim ommaviy axborot vositalarida Singapurda ro‘yxatdan o‘tgan “Humans Mobile PTE LTD” kompaniyasi O‘zbekistonga qarshi xalqaro arbitraj sudiga murojaat qilgani haqida xabarlar tarqaldi.
Markaziy bank ma’lumotiga ko‘ra, rostdan ham, mazkur kompaniya 2025 yil 20 may kuni Jahon banki huzuridagi Investitsya nizolarini hal qilish xalqaro markaziga (ICSID) murojaat qilib, O‘zbekiston davlat organlari, shu jumladan Markaziy bank harakatlari bilan investitsiyalarni himoya qilish bo‘yicha 2003 yilda imzolangan xalqaro bitim buzilganini da’vo kiritgan.
Xalqaro markaz da’voni ish yurituviga qabul qilgan va hozirda ishni mazmunan ko‘rib chiqishga tayyorgarlik jarayoni ketmoqda. Muhokama jarayonidan kelib chiqib, keyinroq qo‘shimcha ma’lumotlar berilishi aytilmoqda.
Ma’lumot uchun: “Maroqand” to‘lov tashkiloti orqali fuqarolarning pullari qimor kabi man etilgan xizmatlarga o‘tkazilgani aniqlangan. Shu sababli, 2024 yil 25 sentyabrdan boshlab ushbu tashkilotning ayrim xizmatlari 6 oyga cheklangan va holat yuzasidan tegishli organlarga hujjatlar topshirilgan.

In recent days, reports have spread in some mass media about the company "Humans Mobile PTE LTD" registered in Singapore filing a case against Uzbekistan in an international arbitration court.
According to the information from the Central Bank , indeed, the said company has filed a claim with the International Centre for Settlement of Investment Disputes (ICSID) under the World Bank on May 20, 2025, alleging that Uzbekistan's state bodies, including the Central Bank, breached an international agreement signed in 2003 regarding the protection of investments.
The international centre has accepted the case for proceedings and is currently preparing to review the matter substantively. It is stated that additional information will be provided following the discussion process.
For your information: it has been discovered that citizens' money was transferred to services prohibited like gambling through the "Maroqand" payment organization. Therefore, from September 25, 2024, some services of this organization have been restricted for 6 months, and the relevant documents have been submitted to the competent authorities.