Poytaxt Toshkentning Sergeli tumanida “Damas” va “Skuter” ishtirokida mudhish yo‘l-transport hodisasi sodir bo‘ldi. YTH ortidan bir nafar shaxs qurbon bo‘ldi. Avtomashina va mototransport tanib bo‘lmas darajaga kelib qolgan.
YTH kecha, 2 iyun kuni soat 23:50 larda Sergeli tumani Mirzo “Tursunzoda-Mehrigiyo” ko‘chalari chorrahasida sodir bo‘lgan.
Mazkur holat yuzasidan Toshkent shahar IIBB Tergov boshqarmasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 266-moddasi 2-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.

A terrible traffic accident involving a "Damas" and a "Scooter" occurred in Tashkent.
A horrific road traffic accident involving a "Damas" and a "Scooter" occurred in the Sergeli district of the capital Tashkent. One person died as a result of the accident. The car and the motorcycle were damaged beyond recognition.
The accident happened yesterday, June 2, at around 23:50 at the intersection of Mirzo "Tursunzoda-Mehrigiyo" streets in the Sergeli district.
In regard to this incident, the Investigation Department of the Tashkent City Police Department has initiated a criminal case under Article 266, Part 2 of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan Preliminary investigation actions are being conducted.