Ijtimoiy tarmoqda qovun va tarvuz mahsulotlarini iste’mol qilish oqibatida bir necha fuqaroning vafot etganligi to‘g‘risida tarqalgan xabarlarga oydinlik kiritildi.
'O‘zbekistonda tarvuz-qovundan zaharlanib, vafot etish holatlari qayd etilgani rad etildi'ning rasmi
Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qo‘mitasi respublikamizda bu kabi holatlar qayd etilmaganligini va xabar asossizligini ma’lum qiladi.
Qayd o‘tilishicha, poliz mahsulotlarini iste’mol qilish bilan bog‘liq oshqozon-ichak faoliyatining buzilish holatlari uchrab turishi mumkin va unga bir necha omillar sabab bo‘ladi:
• odam organizmining o‘ziga xos xususiyatlariga;
• bir paytda iste’mol qilish mumkin bo‘lmagan mahsulotlarning aralashtirib iste’mol qilinishi;
• poliz mahsulotining eskirib qolganligi (kesilgandan keyin uzoq vaqt turib qolganligi);
• ular tarkibida nitrat va nitritlarning me’yordan ortiqligi va boshqalar.
Sanepidqo‘mita ogohlantiradi!Aholi poliz mahsulotlarini xarid qilishda quyidagilarga e’tibor qaratishi zarur:
• faqat ruxsat etilgan (savdo rastalari, bozor hududi, savdo majmualari) joylardan poliz mahsulotlarini xarid qiling;
• poliz mahsulotlarni xarid qilish jarayonida laboratoriya tekshiruvlaridan o‘tganligiga e’tibor qarating;
• katta (magistral) yo‘l yoqalari, aholi yashash mavzelarida sotilayotgan poliz mahsulotlari laboratoriya tekshiruvlaridan o‘tmagan bo‘lishi mumkinligi unutmang!

Cases of death from poisoning by watermelon and melon in Uzbekistan have been denied.
Clarification has been provided regarding reports circulated on social media about the death of several citizens as a result of consuming melon and watermelon products.
Image of 'Cases of death from poisoning by watermelon and melon in Uzbekistan have been denied.'
The Sanitary-Epidemiological Wellbeing and Public Health Committee announces that such cases have not been recorded in our republic and the information is unfounded.
It should be noted that cases of digestive system disorders related to the consumption of melon products can occur and are caused by several factors:
• specific characteristics of the human organism;
• mixing products that should not be consumed together;
• the staleness of the melon product (having been left for a long time after being cut);
• excessive levels of nitrates and nitrites in their composition, among others.
The Sanitary-Epidemiological Committee warns! It is necessary for the public to pay attention to the following when purchasing melon products:
• buy melon products only from authorized (trade stands, market areas, shopping complexes) places;
• pay attention to whether the melon products have undergone laboratory testing during the purchasing process;
• do not forget that melon products sold on the sides of major (main) roads, in residential areas may not have undergone laboratory testing!