O‘zgidrometning xabar berishicha, 31 may kuni Toshkentda havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Sharqdan sekundiga 3-8 metr tezlikda shamol esadi. Kechasi 16-18, kunduzi 28-30 daraja iliq bo‘ladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Sharqdan sekundiga 7-12 metr tezlikda shamol esadi. Ba’zi joylarda shamolning tezligi chang-to‘zonlari bilan birga sekundiga 13-18 metrgacha kuchayishi mumkin. Kechasi 15-20 daraja iliq, kunduzi 32-37 daraja issiq bo‘ladi.
Buxoro va Navoiy viloyatlarida havo biroz bulutli bo‘ladi, ba’zi joylarda o‘zgarib turadi, yog‘ingarchilik bo‘lmaydi. Sharqdan sekundiga 7-12 metr tezlikda shamol esadi. Ayrim joylarda shamolning tezligi chang-to‘zonlari bilan birga sekundiga13-18 metrgacha kuchayishi mumkin. Kechasi 15-20 daraja iliq, kunduzi 32-37 daraja issiq bo‘ladi.
Toshkent, Samarqand, Jizzax va Sirdaryo viloyatlarida havo biroz bulutli bo‘ladi, ayrim joylarda o‘zgarib turadi, yog‘ingarchilik bo‘lmaydi. Sharqdan sekundiga 7-12 metr tezlikda shamol esadi. Kechasi 13-18, kunduzi 25-30 daraja iliq bo‘ladi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida havo biroz bulutli bo‘ladi, ba’zi joylarda o‘zgarib turadi, yog‘ingarchilik bo‘lmaydi. Sharqdan sekundiga 7-12 metr tezlikda shamol esadi. Ayrim joylarda shamolning tezligi chang-to‘zonlari bilan birga sekundiga 13-18 metrgacha kuchayishi mumkin. Kechasi 15-20 daraja iliq, kunduzi 30-35 daraja issiq bo‘ladi.
Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlarida havo o‘zgarib turadi, ba’zi joylarda qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ib, momaqaldiroq bo‘lishi mumkin. Sharqdan sekundiga 7-12 metr tezlikda shamol esadi. Kechasi 13-18, kunduzi 23-28 daraja iliq bo‘ladi.
Respublikamizning tog‘oldi va tog‘li hududlarida havo o‘zgarib turadi, ayrim joylarda qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ib, momaqaldiroq bo‘lishi mumkin. Sel-suv toshqin hodisalari yuzaga kelishi kutilmoqda. Sharqdan sekundiga 7-12 metr tezlikda shamol esadi. Ayrim joylarda shamolning tezligi sekundiga 13-18 metrgacha kuchayishi mumkin. Kechasi 8-13, kunduzi 17-22 daraja iliq bo‘ladi.

According to Uzhydromet, on May 31st, the weather in Tashkent will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 3-8 meters per second. The temperature will be 16-18 degrees at night and 28-30 degrees during the day.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 meters per second. In some areas, wind speed may increase to 13-18 meters per second along with dust storms. The temperature will be warm at 15-20 degrees at night and hot at 32-37 degrees during the day.
In the Bukhara and Navoiy regions, the weather will be partly cloudy, with changes in some places, and no precipitation. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 meters per second. In some areas, the wind speed may increase to 13-18 meters per second along with dust storms. The temperature will be warm at 15-20 degrees at night and hot at 32-37 degrees during the day.
In the regions of Tashkent, Samarkand, Jizzakh, and Syrdarya, the weather will be partly cloudy, with changes in some places, and no precipitation. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 meters per second. The temperature will be 13-18 degrees at night and 25-30 degrees during the day.
In the Qashqadaryo and Surxondaryo regions, the weather will be partly cloudy, with changes in some places, and no precipitation. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 meters per second. In some places, the wind speed may increase to 13-18 meters per second along with dust storms. The temperature will be warm at 15-20 degrees at night and hot at 30-35 degrees during the day.
In the Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will change, with short-term rainfall and possible thunderstorms in some places. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 meters per second. The temperature will be 13-18 degrees at night and 23-28 degrees during the day.
In the mountainous and foothill areas of our republic, the weather will change, with short-term rainfall and possible thunderstorms in some places. Flash floods are expected. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 meters per second. In some areas, the wind speed may increase to 13-18 meters per second. The temperature will be 8-13 degrees at night and 17-22 degrees during the day.