Xitoy Tashqi ishlar vazirligi Ukraina tomonidan ilgari surilgan, go‘yoki Xitoy Rossiyaga maxsus kimyoviy mahsulotlar, porox va mudofaa sanoati uchun butlovchi qismlar yetkazib berayotgani to‘g‘risidagi ayblovlarni inkor etdi.
Bu bayonot Ukraina Tashqi razvedka xizmati rahbari Oleg Ivashenko tomonidan berilgan fikrlarga javob sifatida yangradi. Ivashenko Xitoy 20 ta Rossiya harbiy-sanoat korxonasiga butlovchi qismlar yetkazib berayotganini ma’lum qilgan edi.
Shuningdek, u 2025 yil boshiga kelib, Rossiya dronlarida qo‘llanilayotgan muhim elektron butlovchi qismlarning 80 foizi Xitoyda ishlab chiqarilganini qayd etgan.
Xitoy TIV rasmiy vakili Mao Nin Xitoyning Ukrainadagi urush borasidagi pozitsiyasi "izchil va aniq" ekanini ta’kidladi.
"Biz doim otashkesimga erishish va tinchlik muzokaralarini ilgari surish tarafdori bo‘lib kelganmiz. Xitoy hech qachon mojaroga aloqador biror tomonga o‘ldiruvchi qurollar yetkazib bermagan va ikki tomonlama foydalanilishi mumkin bo‘lgan mahsulotlarga qat’iy nazorat o‘rnatgan," — dedi Mao Nin matbuot anjumanida.
"Ukraina bundan yaxshi xabardor. Xitoy asossiz ayblovlar va siyosiy manipulyatsiyalarga qat’iyan qarshi," — deya qo‘shimcha qildi u.
Rossiya Ukrainaga qarshi to‘liq miqyosdagi urushni boshlaganidan beri Xitoy Moskva bilan aloqalarni mustahkamladi va Rossiya mudofaa sanoatini qo‘llab-quvvatlovchi ikki tomonlama foydalanilishi mumkin bo‘lgan mahsulotlarning yetakchi yetkazib beruvchisiga aylandi.
Xitoy o‘zini urushda ehtimoliy vositachi sifatida ko‘rsatayotgan bo‘lsa-da, u bir vaqtning o‘zida AQSH va uning ittifoqchilarini Ukrainaga qurol yetkazib berish orqali urushni "chuqurlashtirishda" ayblab kelmoqda. NATO esa Xitoyni Rossiya tajovuziga "hal qiluvchi yordamchi" deb atagan.
Prezident Vladimir Zelenskiy 17 aprel kuni Xitoy Rossiya armiyasiga qurol yetkazib berayotganini ma’lum qilgan edi — bu Kiyevning Pekin Rossiyaning urush harakatlarini to‘g‘ridan to‘g‘ri qurol bilan qo‘llab-quvvatlayotganini ilk bor rasman tasdiqlashi bo‘ldi.
Joriy oy boshida G‘alaba kuni munosabati bilan Moskvaga tashrif buyurgan Xitoy raisi Si Szinpin bilan Rossiya o‘rtasida “Vashingtonning Rossiya va Xitoyga nisbatan ikki tomonlama bosimini keskin rad etish uchun hamkorlikni mustahkamlash” bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Kiyev 22 aprel kuni Xitoy fuqarolari va kompaniyalari Rossiyaning Ukrainaga qarshi uyushtirgan to‘liq miqyosdagi urushda ishtirok etgani haqida dalillar taqdim etgan, Xitoy esa bu ayblovlarni "asossiz va siyosiy manipulyatsiya" deb rad etgan.

The Chinese Ministry of Foreign Affairs has denied the accusations made by Ukraine, claiming that China is supplying Russia with special chemical products, gunpowder, and components for the defense industry.
This statement was in response to the comments made by the head of Ukraine's Foreign Intelligence Service, Oleg Ivashchenko. Ivashchenko had stated that China was supplying components to 20 Russian military-industrial enterprises.
He also noted that by the beginning of 2025, 80 percent of the critical electronic components used in Russian drones would be produced in China.
Chinese Foreign Ministry spokesperson Mao Ning emphasized that China's position on the war in Ukraine is "consistent and clear."
"We have always been in favor of reaching a ceasefire and promoting peace negotiations. China has never supplied lethal weapons to any party involved in the conflict and has strict control over products that can be used for both civilian and military purposes," — said Mao Ning at a press conference.
"Ukraine is well aware of this. China is firmly against baseless accusations and political manipulation," — he added.
Since the beginning of Russia's full-scale war against Ukraine, China has strengthened its relations with Moscow and has become the leading supplier of dual-use products supporting the Russian defense industry.
Although China presents itself as a potential mediator in the war, it has been accusing the US and its allies of "deepening" the conflict by supplying weapons to Ukraine. NATO, in turn, has called China a "decisive assistant" to Russian aggression.
President Volodymyr Zelensky announced on April 17 that China was supplying weapons to the Russian army — marking Kyiv's first official confirmation that Beijing was directly supporting Russia's war efforts with arms.
At the beginning of this month, during a visit to Moscow for Victory Day, an agreement was reached between Chinese President Xi Jinping and Russia to strengthen cooperation "to firmly reject Washington's bilateral pressure on Russia and China."
On April 22, Kyiv presented evidence that Chinese citizens and companies were participating in the full-scale war orchestrated by Russia against Ukraine, which China has dismissed as "baseless and political manipulation."