Germaniya mudofaa vaziri Boris Pistorius NATOga a’zo davlatlar harbiy xarajatlarini yalpi ichki mahsulotning 3 foizidan ko‘proq miqdoriga yetkazishini amaliy va bajarilishi mumkin bo‘lgan maqsad deb hisoblaydi.
“Juda muhim jihat shuki, NATO maqsadlariga tezkor, to‘liq va o‘z vaqtida erishish zarur”, — deydi u jurnalistlarga.
Avvalroq Germaniya tashqi ishlar vaziri Yohann Vadeful AQSH davlat kotibi Marko Rubio bilan muzokaralardan so‘ng, Berlin Donald Trampning NATO a’zolariga harbiy xarajatlarni 5 foizgacha oshirish haqidagi talabini ham ko‘rib chiqishga tayyorligini bildirgandi.

German Defense Minister Boris Pistorius considers it a practical and feasible goal for NATO member states to increase their military spending to more than 3% of GDP.
"It is very important that NATO goals must be achieved quickly, fully, and in a timely manner," he told reporters.
Earlier, German Foreign Minister Johann Vadeful, after talks with US Secretary of State Marco Rubio, stated that Berlin is also ready to consider Donald Trump's demand to increase military spending on NATO members by up to 5%.