Sharqiy Sinpo hududidan bir nechta ballistik raketalar uchirildi. Bu joriy yilda amalga oshirilgan yettinchi shunday sinov bo‘ldi. Janubiy Koreya va Yaponiya ma’lumotlariga ko‘ra, Shimoliy Koreya sharqiy qirgog‘idan dengiz tomonga bir nechta ballistik raketalarni uchirgan.
Yakshanba kuni sodir bo‘lgan usbu voqea mamlakatning 2026 yildagi yettinchi ballistik raketa sinovi va aprel oyidagi to‘rtinchi uchirish bo‘ldi. Raketalar Shimoliy Koreyaning sharqiy sohilidagi Sinpo shahri yaqinidan, mahalliy vaqt bilan soat 6:10 atrofida (21:10 GMT, shanba kuni) uchirilgani Janubiy Koreya harbiylari bayonotida qayd etildi.
Shuningdek, Janubiy Koreya o‘z kuzatuv pozitsiyalarini kuchaytirgani va AQSH hamda Yaponiya bilan yaqindan ma’lumot almashayotganini ma’lum qildi.
Yaponiya hukumati ijtimoiy tarmoqlarda ballistik raketalar Koreya yarim orolining sharqiy sohiliga tushgani taxmin qilinayotganini bildirdi. Shu bilan birga, Yaponiyaning eksklyuziv iqtisodiy zonasiga kirish holatlari tasdiqlanmagan.
Ommaviy axborot vositalari xabar berishicha, Janubiy Koreya prezidenti ma’muriyati favqulodda xavfsizlik yig‘ilishini o‘tkazgan.
Bunday sinovlar BMT Xavfsizlik Kengashining Shimoliy Koreya raketa dasturiga qarshi qabul qilingan rezolyutsiyalarini buzadi. Diplomatik jihatdan izolyatsiyalangan mamlakat esa BMT taqiqlarini rad etib, bu uning o‘zini himoya qilish bo‘yicha suveren huquqini cheklashini ta’kidlab kelmoqda.
Ushbu uchirishlar Xitoy va AQSh may oyi o‘rtalarida bo‘lib o‘tadigan sammitga tayyorgarlik ko‘rayotgan bir paytda amalga oshirildi. Unda Xitoy prezidenti Si Tszinpin va AQSh prezidenti Donald Tramp Shimoliy Koreya masalasini muhokama qilishi kutilmogda.

North Korea launched ballistic missiles from its eastern coast toward the sea.
Several ballistic missiles were launched from the Sinpo area in the East. This was the seventh such test conducted this year. According to South Korean and Japanese data, North Korea launched several ballistic missiles from its eastern coast towards the sea.
This incident, which occurred on Sunday, was the country's seventh ballistic missile test in 2026 and the fourth launch in April. The missiles were launched from near the city of Sinpo on North Korea's eastern coast at around 6:10 local time (21:10 GMT on Saturday), as noted in a statement by the South Korean military.
South Korea also announced that it has strengthened its surveillance positions and is closely exchanging information with the United States and Japan.
The Japanese government stated on social networks that ballistic missiles are estimated to have landed off the eastern coast of the Korean Peninsula. At the same time, entries into Japan's exclusive economic zone have not been confirmed.
According to media reports, the South Korean presidential administration held an emergency security meeting.
Such tests violate UN Security Council resolutions adopted against North Korea's missile program. The diplomatically isolated country, however, rejects UN sanctions, emphasizing that they infringe on its sovereign right to self-defense.
These launches were carried out at a time when China and the US are preparing for a summit scheduled for mid-May. There, Chinese President Xi Jinping and US President Donald Trump are expected to discuss the North Korea issue.
Meanwhile, International Atomic Energy Agency chief Rafael Grossi stated that North Korea has achieved "very serious" successes in the production of nuclear weapons, and that a new uranium enrichment facility is likely under construction.