К Britaniya hukumati Rossiyaga qarshi yangi sanksiyalar paketini e’lon qildi. Ularga ko‘ra, Rossiyaning sanksiyalarni chetlab o‘tish uchun neft tashishda foydalanayotgan taxminan 100 ta kemasiga nisbatan jazolovchi choralar ko‘riladi, deb xabar berdi Britaniya hukumati sayti.
Bayonotda aytilishicha, Putin atrofidagilar tomonidan uyushtirilgan “soyadagi flot” nafaqat Kremlning Ukrainadagi noqonuniy urushini moliyalashtirmoqda, balki muhim milliy infratuzilmaga ham zarar yetkazmoqda.
Buyuk Britaniya misolida esa “xalqaro telekommunikatsiya ma’lumotlarining 99 foizi va hayot uchun muhim energiya manbalari” suv osti infratuzilmalari orqali uzatiladi.
Rossiyaning “soyadagi flot”iga odatda eski va sug‘urtalanmagan tankerlar hamda quruqlik yuk tashuvchi kemalar kiradi. Bu kemalar tobora ko‘proq suv osti infratuzilmalariga hujum qilishda ayblanmoqda.

The UK government has announced a new sanctions package against Russia. According to them, punitive measures will be taken against approximately 100 Russian vessels used for oil transportation to circumvent sanctions, the British government's website reports.
The statement says that the "shadow fleet" organized by Putin's entourage not only finances the illegal Kremlin war in Ukraine but also damages important national infrastructure.
In the case of Great Britain, "99 percent of international telecommunications data and vital energy sources" are transmitted through underwater infrastructure.
Russia's "shadow fleet" usually includes old and uninsured tankers and land cargo ships. These ships are increasingly accused of attacking underwater infrastructure.