AQSh va Ukraina strategik sarmoya bitimi imzoladi
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy AQSh bilan imzolangan yangi strategik bitim ratifikatsiya uchun Oliy Rada muhokamasiga yuborilganini ma’lum qildi.
Unga ko‘ra, hujjat Ukraina iqtisodiyotiga sarmoyalar jalb etishga xizmat qiladi va biror qarz majburiyatini o‘z ichiga olmaydi.
“Bitim bor, imzolangan va Oliy Radaga yo‘llangan. Bu hujjat ustida ish davomida ancha o‘zgardi, endi u teng huquqli va Ukrainaga foyda keltiradigan hujjatga aylandi”, — deydi Zelenskiy videomurojaatida.
Davlat rahbari ta’kidlashicha, bitimda qarzga oid bandlar mavjud emas. “AQSh va Ukraina bu sheriklik orqali birgalikda daromad oladi”, — deydi u.
AQSh moliya vaziri Skott Bessent bu kelishuv Rossiyaga ochiqcha signal bo‘lib xizmat qilishini bildirdi. “Bu bitim ukrain va amerikalik xalqlar o‘rtasida hech qanday ziddiyat yo‘qligini ko‘rsatadi. Gap faqat nodir metallar haqida emas — infratuzilma va energetikani ham qamrab oladi”, — dedi u.
Unga ko‘ra, ushbu hamkorlik ikki davlatga ham foyda keltiradi.
Bitim doirasida 30-aprel kuni Vashingtonda AQSh moliya vaziri Skott Bessent va Ukraina birinchi vitse-premyeri, iqtisodiyot vaziri Yuliya Sviridenko Ukraina uchun investitsiya fondi tashkil etish hujjatini imzoladi. Dastlab bu kelishuv “resurslar bitimi” yoki “nodir yer metallar bitimi” nomi bilan tanilgan edi.
Bu bitim, ayniqsa, Ukraina urushdan keyingi tiklanishni rejalashtirayotgan bir davrda, xorijiy kapitalni jalb qilishda muhim qadam sifatida qaralmoqda.

The US and Ukraine signed a strategic investment agreement.
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy announced that the new strategic agreement signed with the US has been sent to the Verkhovna Rada for ratification.
According to him, the document serves to attract investments into the Ukrainian economy and does not include any debt obligations.
"There is an agreement, it has been signed and sent to the Verkhovna Rada. "During the work on this document, it has changed significantly, now it has become an equal and beneficial document for Ukraine," Zelenskyy said in a video message.
The head of state emphasized that there are no debt clauses in the agreement. "The US and Ukraine will jointly benefit from this partnership," he said.
US Treasury Secretary Scott Bessent stated that this agreement would serve as an open signal to Russia. "This agreement shows that there is no conflict between the Ukrainian and American peoples. "It's not just about precious metals - it's also about infrastructure and energy," he said.
According to him, this cooperation will benefit both countries.
Within the framework of the agreement, on April 30, in Washington, US Treasury Secretary Scott Bessent and Ukraine's First Vice Prime Minister and Minister of Economy Yulia Sviridenko signed a document on the establishment of an investment fund for Ukraine. Initially, this agreement was known as the "resource agreement" or the "rare earth metal agreement."
This agreement is considered an important step in attracting foreign capital, especially at a time when Ukraine is planning post-war reconstruction.