Ushbu yuksak darajadagi tadbirga dunyoning 30 ga yaqin mamlakatidan 70 dan ortiq nufuzli olimlar, muftiylar, islomshunoslar va xalqaro tashkilotlar vakillari tashrif buyurdi.
'Samarqandda Moturidiy tavalludining 1155 yilligiga bag‘ishlangan xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya davom etmoqda'ning rasmi
Konferensiya O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan jamiyatda diniy bag‘rikenglik, millatlararo totuvlik va ijtimoiy barqarorlikni mustahkamlash borasida amalga oshirilayotgan islohotlar doirasida tashkil etilmoqda. Din ishlari bo‘yicha qo‘mita raisining Axborot masalalari bo‘yicha maslahatchisi Ilhomjon Ma’rupov tadbirning maqsadi haqida quyidagicha fikr bildirdi:
— Mamlakatimiz taraqqiyotining yangi bosqichida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan jamiyatda diniy bag‘rikenglik, millatlararo totuvlik, ijtimoiy barqarorlikni ta’minlash, buyuk alloma va mutafakkirlarimizning boy ilmiy ma’naviy merosini chuqur o‘rganish bo‘yicha izchil islohotlar amalga oshirilmoqda.
Ushbu ishlarning uzviy davomi sifatida 2025 yilning 29-30 aprel kunlari Samarqand shahrida ushbu “Moturidiylik — bag‘rikenglik, mo‘tadillik va ma’rifat ta’limoti” nomidagi xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tmoqda. Bu esa barcha uchun juda foydali va kerakli tadbirdir. O‘zbekistonda buyuk allomalarimizning boy ilmiy-ma’naviy merosini chuqur o‘rganish va uni keng targ‘ib qilish davlat siyosati darajasiga ko‘tarilgan. Samarqandda bo‘lib o‘tayotgan mazkur konferensiya ham aynan shu maqsadlarga xizmat qiladi. Bu tadbir xalqaro hamjamiyatda katta qiziqish uyg‘otmoqda.
Xalqaro konferensiya doirasida ishtirokchilar Imom Moturidiy maqbarasini ziyorat qilishdi. Shuningdek, ilmiy sessiyalar, munozaralar va tajriba almashish orqali moturidiylik ta’limotining zamonaviy ahamiyati, uning tinchlik, bag‘rikenglik va ijtimoiy uyg‘unlikdagi o‘rni muhokama qilinmoqda.
Imom Moturidiy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi direktori o‘rinbosari Shahzod Islomov konferensiyaning ahamiyati haqida shunday dedi:
— Bu anjuman yurtimizda ilm-fan, ajdodlar merosi va madaniyatga bo‘lgan chuqur hurmatni butun dunyoga namoyon etmoqda. Tashkilotchilar safida Din ishlari bo‘yicha qo‘mita, Imom Moturidiy xalqaro markazi, Xalqaro islomshunoslik markazi, Musulmonlar idorasi kabi nufuzli tashkilotlar bor. Bu esa tadbirning xalqaro miqyosdagi obro‘sini yanada oshiradi.
Ma’lumot uchun, bugungi kunda 1,9 milliardga yaqin musulmon aholisining 750 milliondan ortig‘i moturidiylik aqidaviy maktabiga mansub hisoblanadi. Bu esa Imom Moturidiy merosining nafaqat tarixiy, balki dolzarb zamonaviy ahamiyatga ham ega ekanligini anglatadi. Samarqandda davom etayotgan bu xalqaro konferensiya yurtimizning diniy-ma’rifiy sohadagi yetakchilik pozitsiyasini yana bir bor tasdiqlamoqda.

The conference is being organized within the framework of reforms being implemented to strengthen religious tolerance, interethnic harmony, and social stability in society, initiated by the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev. The Advisor on Information Affairs of the Committee on Religious Affairs, Ilhomjon Marupov, expressed the purpose of the event as follows:
— In the new stage of our country's development, consistent reforms are being carried out by the President of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, to ensure religious tolerance, interethnic harmony, social stability in society, and to deeply study the rich scientific and spiritual heritage of our great scholars and thinkers.
As an integral continuation of these efforts, the international conference named “Maturidism – Tolerance, Moderation, and Enlightenment Teaching” is taking place on the 29-30th of April, 2025, in the city of Samarkand. This event is very beneficial and necessary for everyone. The deep study and widespread promotion of the rich scientific-spiritual heritage of our great scholars have been elevated to the level of state policy in Uzbekistan. This conference in Samarkand serves exactly these purposes and is arousing great interest in the international community.
Within the framework of the international conference, participants visited the mausoleum of Imam Maturidi. Moreover, through scientific sessions, debates, and exchange of experience, the contemporary importance of Maturidism and its role in peace, tolerance, and social cohesion are being discussed.
The Deputy Director of the Imam Maturidi International Scientific-Research Center, Shahzod Islamov, commented on the significance of the conference:
— This forum is showcasing the deep respect for science, the heritage of our ancestors, and culture from our country to the entire world. Among the organizers are prestigious organizations such as the Committee on Religious Affairs, the Imam Maturidi International Center, the International Center for Islamic Studies, and the Muslim Administration. This further enhances the international prestige of the event.
For your information, today, out of nearly 1.9 billion Muslim populations, more than 750 million are followers of the Maturidi school of thought. This indicates that the heritage of Imam Maturidi is not only of historical but also of crucial contemporary significance. This international conference continuing in Samarkand once again confirms our country’s leading position in the religious-educational field.