Surxondaryo viloyatida jinoyat ishi bo‘yicha shikoyatni qanoatlantirib berish evaziga sudyaga pora taklif qilgan advokat qo‘lga olindi.
Ma’lum qilinishicha, Surxondaryo viloyat sudi ish yurituvidagi Sh.H.ga (birinchi instansiya sudi tomonidan Jinoyat kodeksining 168-moddasi 4-qismi "a" bandi bilan aybli deb topilgan, hukm apellyatsiya instansiyasida o‘zgarishsiz qoldirilgan) doir jinoyat ishi bo‘yicha berilgan taftish shikoyatini qanoatlantirib berish evaziga sudyaga (jinoyat ishi bo‘yicha ma’ruzachi) 1000 AQSH dollari miqdorida pora taklif qilgan advokat ushlangan.
Advokat ish bo‘yicha fuqaroviy da’vogarning vakili bo‘lib, taftish shikoyati qonuniy ko‘rib chiqilishini tushuntirilishiga qaramay takror pora taklif qilgani ortidan, sudyaning bildirgisi asosida, vakolatli organ tomonidan tadbir o‘tkazilgan va u daliliy ashyo bilan qo‘lga olingan.

In Surkhandarya, a lawyer offered a judge a bribe of 1000 dollars.
An attorney who offered a bribe to a judge in exchange for the satisfaction of a complaint regarding a criminal case was arrested in the Surkhandarya region.
As reported here, an attorney was detained for offering a $1000 USD bribe to a judge (the reporter on the criminal case) in exchange for satisfaction of an investigatory complaint regarding a criminal case concerning Sh.H. (found guilty by the first instance court under part 4 "a" of Article 168 of the Criminal Code, with the verdict upheld by the appellate instance).
The attorney, acting as the legal representative of the civil plaintiff and despite explanations of the lawful consideration of the investigatory complaint, offered a bribe again, leading to the judge's report and a subsequent operation by the authorized body, resulting in his arrest with material evidence.