O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 11 mart kuni bo‘lib o‘tgan telefon orqali muloqotda Birlashgan Arab Amirliklari Prezidenti Shayx Muhammad bin Zoid Ol Nahayonni tavallud kuni bilan samimiy tabrikladi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Mamlakatimiz yetakchisi BAA Prezidentiga mustahkam sog‘lik va farovonlik, davlatchilik faoliyatida katta muvaffaqiyatlar, do‘st Amirliklar xalqiga tinchlik-osoyishtalik va ravnaq tiladi. Davlat rahbarlari butun musulmon ummati uchun muqaddas bo‘lgan Ramazon oyi munosabati bilan ham bir-birlarini samimiy qutladilar.
O‘zbekiston Prezidentining joriy yil yanvar oyida BAAga amalga oshirgan tashrifi ikki tomonlama munosabatlar tarixida yangi sahifa ochib, ularni strategik sheriklik darajasiga ko‘targani alohida ta’kidlandi. Erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish uchun alohida "yo‘l xaritasi" qabul qilindi.
Yetakchilar O‘zbekiston bilan BAA o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik, eng avvalo, savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy sohalarda jadal rivojlanib borayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdilar. Tovar ayirboshlash va investitsiyalar hajmi, qo‘shma korxonalar soni izchil ortib bormoqda.
Bugungi kunda 20 milliard dollarlik loyihalar portfeli doirasida Amirliklarning yetakchi kompaniyalari bilan "yashil" energetika, raqamlashtirish, sun’iy intellekt, shaharsozlik va infratuzilma, turizm, xususiy biznes kabi muhim yo‘nalishlarda faol hamkorlik qilinmoqda.
Samarqand shahrida "Markaziy Osiyo - Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi" muloqotining ikkinchi sammitini o‘tkazish masalalari ham ko‘rib chiqildi.

Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with the President of the UAE.
In the city of Samarkand, issues regarding the holding of the second summit of the "Central Asia - Gulf Arab States Cooperation Council" dialogue were also considered.
Image of 'Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with the President of the UAE.'
The President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, on March 11, in a telephone conversation, warmly congratulated the President of the United Arab Emirates, Sheikh Mohammed bin Zayed Al Nahyan, on his birthday. This was reported by the Presidential Press Service.
The leader of our country wished the UAE President robust health and prosperity, great success in state activities, and peace and prosperity to the people of the friendly Emirates. The heads of state also sincerely congratulated each other on the occasion of Ramadan, a month sacred to the entire Muslim Ummah.
The visit of the President of Uzbekistan to the UAE in January this year was especially noted for opening a new page in the history of bilateral relations, elevating them to the level of strategic partnership. A special "roadmap" was adopted to implement the agreements reached.
The leaders expressed great satisfaction with the dynamically developing multifaceted cooperation between Uzbekistan and the UAE, especially in the areas of trade-economic and investment sectors. The volume of trade and investments, as well as the number of joint ventures, is consistently increasing.
Today, within the portfolio of projects worth $20 billion, leading companies of the Emirates are actively cooperating in key areas such as green energy, digitalization, artificial intelligence, urban planning and infrastructure, tourism, and private business.
Issues related to holding the second summit of the "Central Asia - Gulf Cooperation Council" dialogue in the city of Samarkand were also discussed.