O‘zbekiston Umraga borganlar soni bo‘yicha dunyo miqyosida 10-o‘rinni egalladi
Saudiya Arabistoni Podshohligi Haj va Umra vaziriga ko‘ra, 2024 yilda taxminan 461,5 ming o‘zbekistonlik Umra amallarini ado etdi.
'O‘zbekiston Umraga borganlar soni bo‘yicha dunyo miqyosida 10-o‘rinni egalladi'ning rasmi
2024 yilda taxminan 461,5 ming o‘zbekistonlik Umra amallarini ado etdi. Bu haqda ayni paytda O‘zbekistonda bo‘lib turgan Saudiya Arabistoni Podshohligi Haj va Umra vaziri doctor Tavfiq bin Favzon ar – Rabi’a Janobi Oliylari ma’lum qildi.
Qayd etilishicha, Podshohlikka keluvchi umrachilar bo‘yicha O‘zbekiston dunyo miqyosida 10-o‘rinni egalladi. Mazkur raqam 2023 yil bilan solishtirganda, 10%ga kamaygan bo‘lsada, O‘zbekiston umrachilar soniga ko‘ra Markaziy Osiyoda birinchi o‘rinni qayd etgan. O‘zbek umrachilari soni mamlakatda yashovchi musulmonlarning 1,4%ini tashkil etmoqda.
"Yuqoridagi raqamlar o‘zbek xalqining Ikki muqaddas masjid bilan qanchalik chuqur bog‘likligini aks ettiradi. Bu o‘z navbatida Podshohlikhukumati tomonidan Umraning uzluksiz va to‘liq tajribasini ta’minlash yo‘lida xizmatlar va yengilliklarning to‘liq tizimini yaratish borasidagi sa’y - harakatlarni ko‘rsatib beradi", - dedi Podshohlik Haj va Umra vaziri.
'Toshkentdagі yana bіr majmuada yong‘іn sodіr bo‘ldі'ning rasmi
Jamiyat Bugun 11:04
Toshkentdagі yana bіr majmuada yong‘іn sodіr bo‘ldі
Toshkentdagi Park in Mall’da o‘t chiqdi.
'Avtobusda narkotik sotgan haydovchi ushlandi'ning rasmi
Avtobusda narkotik sotgan haydovchi ushlandi
Toshkent viloyatida haydovchi avtobusda gashish sotayotganda ushlangan.
Jamiyat Bugun 05:40
'Qatorda qolib ketgan o‘zbekistonliklarning so‘nggi guruhi vataniga qaytdi.'ning rasmi
Qatorda qolib ketgan o‘zbekistonliklarning so‘nggi guruhi vataniga qaytdi.
Ma’lum qilinishicha, evakuatsiya jarayonida Qatardan jami 548 nafar O‘zbekiston fuqarosi, jumladan sayyohlar, talabalar hamda vaqtincha ish faoliyati bilan kelgan shaxslar olib chiqilgan.

Uzbekistan ranked 10th in the world in terms of the number of people going for Umrah.
According to the Minister of Hajj and Umrah of the Kingdom of Saudi Arabia, approximately 461,500 Uzbekistanis performed the Umrah rituals in 2024.
Image of 'Uzbekistan ranked 10th in the world in terms of the number of people going for Umrah.'
In 2024, approximately 461,500 Uzbekistanis performed Umrah. This was reported by the Minister of Hajj and Umrah of the Kingdom of Saudi Arabia, Doctor Tawfiq bin Fawzan al-Rabi'a, who is currently in Uzbekistan.
It was noted that in terms of the number of Umrah pilgrims, Uzbekistan ranked 10th in the world. Although this number has decreased by 10% compared to 2023, Uzbekistan has recorded the first place in Central Asia in terms of the number of Umrah pilgrims. The number of Uzbek Umrah pilgrims constitutes 1.4% of the Muslims living in the country.
"The above figures reflect the deep connection of the Uzbek people with the Two Holy Mosques. This in turn shows the efforts and facilities provided by the Kingdom's government to ensure a continuous and complete Umrah experience," said the Minister of Hajj and Umrah of the Kingdom.