O‘zbekiston: jadal islohotlar va jahon miqyosidagi e’tirof Euronews nigohida
So‘nggi yillarda O‘zbekiston Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligidagi jadal islohotlar va o‘zgarishlar tufayli xalqaro hamjamiyat e’tiborini tortmoqda.
Bu o‘zgarishlar mamlakatdagi ichki jarayonlarga chuqur ta’sir ko‘rsatib, chet el jamoatchiligi nigohida uning yangi qiyofasini shakllantiryapti. Euronews telekanali muntazam ravishda Yangi O‘zbekiston haqidagi materiallar va videolavhalarni e’lon qilish orqali keng auditoriyaga mamlakatning boy tarixiy va madaniy merosi, sayyohlik imkoniyatlari hamda keng qamrovli islohotlar to‘g‘risida ma’lumot yetkazishga ko‘maklashmoqda.
Euronews saytidagi "O‘zbekistondagi jadal islohotlar jahon e’tiborini jalb etmoqda" sarlavhali maqolada mamlakatning xalqaro maydonga chiqishi, Pryezident Mirziyoyev islohotlari siyosat, iqtisodiyot va fuqarolik jamiyatini tubdan o‘zgartirib, sezilarli xalqaro qiziqish uyg‘otayotgani tahlil qilingan. "O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2016 yilda prezidentlikka saylangani demokratlashtirish, iqtisodiy rivojlanish va global hamkorlikka yo‘naltirilgan keng ko‘lamli islohotlarning boshlanishi bo‘ldi. Bu islohotlar o‘tgan yili O‘zbekiston umumxalq referendumi orqali yangi Konstitutsiyani qabul qilganda yanada mustahkamlandi. Unda butun mamlakat fuqarolarining fikr-mulohazalari inobatga olindi, bu esa mamlakatning yangi taraqqiyot bosqichiga o‘tishini jadallashtirdi," deya ta’kidlanadi Euronews materialida.
Material O‘zbekiston Barqaror rivojlanish markazi va Islom sivilizatsiyasi markazi tomonidan mahalliy tadqiqot muassasalari, tahliliy markazlar va jamoat tashkilotlari bilan hamkorlikda oktyabr oyida Toshkentda o‘tkazilgan Xalqaro hamkorlik tashabbuslari haftaligini yoritadi. “Tadbir O‘zbekistonning ochiqligi ramzi bo‘ldi: unda siyosiy, ijtimoiy, madaniy, diplomatik va iqtisodiy sohalardagi xalqaro ekspertlar, jumladan, Buyuk Britaniya Lordlar palatasi a’zolari va taniqli diplomatlar ishtirok etdi," — deyiladi xabarda. "O‘zbekiston islohotlari uni boshqaruv sohasida yetakchiga aylantirmoqda, liberal va islohotlarga yo‘naltirilgan partiyalarning yaqinda bo‘lib o‘tgan parlament saylovlaridagi g‘alabasi esa mamlakat nafaqat so‘zda, balki amalda ham demokratik o‘zgarishlarga intilayotganini ko‘rsatdi."
Tashqi siyosat masalasi ham jurnalistlar uchun dolzarb masala hisoblanadi. Sharq va G‘arbni bog‘lovchi hamkorlik munosabatlari tufayli O‘zbekiston savdo, madaniy almashinuv va birgalikda rivojlanish uchun yangi yo‘nalishlarni ochmoqda, qo‘shni davlatlar bilan ham, jahon davlatlari bilan ham aloqalarni mustahkamlamoqda. Serbiyaning sobiq prezidenti Boris Tadich ushbu trendning mamlakat kelajagi oldidagi majburiyat sifatida muhimligini ta’kidladi. Shuningdek, u o‘z izohlarida O‘zbekiston va Yevropa o‘rtasidagi yaqinroq aloqalarning o‘zaro foydasini ta’kidladi, chunki O‘zbekiston yoshlari texnologiyalar va innovatsiyalar sohasidagi hamkorlik uchun muhim manba hisoblanadi. "Biz hamkor sifatida bir-birimizga kerakmiz," — dedi u. Gdansk universiteti professori, gender tenglik bo‘yicha ekspert Malgojata Stvol bu yutuqlarni yuqori baholadi: "So‘nggi yillarda O‘zbekiston xotin-qizlarning turli sohalarda ishtirokini kengaytira boshladi. Ayollar siyosiy yetakchi sifatida saylov jarayonlarida tobora ko‘proq ishtirok etmoqda," — dedi u.
Prezident Shavkat Mirziyoyev islohotlar boshlanganidan buyon O‘zbekistonning mamlakatni boshqarishda ochiqlik va zamonaviy yondashuvlarga sodiqligini ta’kidladi. Bu o‘zgarishlar nafaqat iqtisodiyot, siyosat va xalqaro integratsiyani modernizatsiya qilishni, balki madaniy aloqalarni kuchaytirishni ham o‘z ichiga oladi. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Islom sivilizatsiyasi markazi, Turizm qo‘mitasi va Uzbekistan Travel kompaniyasi bilan hamkorlikda yirik media kompaniya tomonidan mamlakatdagi madaniy va iqtisodiy o‘zgarishlarni yorituvchi bir qator maqolalar va videolavhalar tayyorlandi va e’lon qilindi.
Buyuk Ipak yo‘li bo‘ylab sayohat haqida hikoya qiluvchi Euronews dasturi eng yorqin nashrlardan biriga aylandi. U tomoshabinlarni Samarqand va Buxoro kabi qadimiy o‘zbek shaharlarining tarixi bilan tanishtirdi. Tomoshabinlarga "Afrosiyob" tezyurar poyezdida noyob sayyohlik yo‘nalishi bo‘ylab sayohat qilish, Afrosiyob arxeologik yodgorligi singari tarixiy joylarga tashrif buyurish va Bog‘izog‘ondagi ko‘p asrlik sharob tayyorlash an’analarini o‘rganish imkoniyati taqdim etildi.
Butun dunyo sayyohlari Euronews tomonidan tayyorlangan O‘zbekiston pazandachilik san’atiga bag‘ishlangan maxsus materiali orqali mamlakatning gastronomik an’analariga oshno bo‘lishlari mumkin."Degustatsiya an’analari: O‘zbekistonda gastronomik turizm" nomli maqolada mashhur o‘zbek taomlari haqida umumiy ma’lumot berilgan. Jumladan, mamlakatning oshpazlik boyligi hisoblangan va har bir hududda o‘ziga xos tayyorlanish usullariga ega bo‘lgan palov haqida ham batafsil hikoya qilingan.
Yana bir material asrlar davomida O‘zbekiston uchun madaniy ahamiyatini saqlab kelayotgan qadimiy san’at — ipakchilik haqida hikoya qiladi. "Unraveling the art of silk production in Uzbekistan" maqolasida avloddan avlodga o‘tib kelayotgan va bugungi kunga qadar mamlakatning tashrif qog‘ozi bo‘lib qolayotgan ipak ishlab chiqarishning an’anaviy usullari haqida so‘z boradi.
O‘zbekiston kreativ iqtisodiyotni rivojlantirish, madaniy merosni targ‘ib qilish va xalqaro konferensiya va forumlarni tashkil etish borasidagi sa’y-harakatlari bilan jahon hamjamiyati e’tiborini jalb qilishda davom etmoqda. "O‘zbekiston kreativ iqtisodiyot bo‘yicha Butunjahon konferensiyasini o‘tkazmoqda: Global kreativlik kelajagini shakllantirish" nomli maqolaning diqqat markazida globallashuv sharoitida kreativ sektorni rivojlantirish va uning barqaror rivojlanishga qo‘shgan hissasi istiqbollari bilan bog‘liq masalalar bo‘ldi. O‘zbekiston o‘zining boy tarixi va zamonaviy islohotlardan ilhomlanib, yosh tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash, madaniyat va san’at sohasidagi xalqaro aloqalarni mustahkamlashga qaratilgan qator tashabbuslarni ilgari surdi.
"O‘zbekiston merosi: Samarqand kongressi Toshkentdagi Islom sivilizatsiyasi markazining ahamiyatini ta’kidlaydi" va "Xalqaro darajadagi olimlar O‘zbekistonning madaniy tiklanishini qo‘llab-quvvatlamoqda" kabi bir qator reportajlar O‘zbekistonning madaniy tiklanish sohasidagi sa’y-harakatlarining xalqaro miqyosda e’tirof etilishi va qo‘llab-quvvatlanishiga bag‘ishlangan. Islom sivilizatsiyasi markazining ulkan vazifasini ro‘yobga chiqarishga buyuk o‘zbek ajdodlarining jahon sivilizatsiyasi xazinasiga qo‘shgan ulkan hissasini butun dunyoga namoyish etishga qaratilgan islohotlarga alohida e’tibor qaratilmoqda. Ushbu tashabbus doirasida yaqin kunlarda Euronews telekanalida qadimiy O‘zbekistonning buyuk siymolari va ularning bebaho merosi haqida so‘zlovchi maxsus videoroliklar efirga uzatiladi. Bundan tashqari, bugun kechqurun Islom sivilizatsiyasi markazi, Madaniyat vazirligi, Madaniy meros agentligi, shuningdek, mamlakatning yetakchi muzey va kutubxonalari bilan hamkorlikda tashkil etgan Madaniy meros haftaligi haqida maxsus reportaj namoyish etiladi. Ushbu reportaj O‘zbekistonning ajoyib tarixi va boy madaniy an’analarini yoritib berishga hamda mamlakatning noyob merosini jahon auditoriyasiga targ‘ib qilish borasidagi sa’y-harakatlarini ta’kidlashga qaratilgan.

In recent years, Uzbekistan under the leadership of President Shavkat Mirziyoyev, thanks to rapid reforms and changes, is attracting the attention of the international community.
These changes have deeply influenced the internal processes in the country, forming its new image in the eyes of the foreign public. Euronews regularly broadcasts materials and videos about the New Uzbekistan, thereby helping to inform a wide audience about the country's rich historical and cultural heritage, tourism opportunities, and extensive reforms.
The article titled "Rapid Reforms in Uzbekistan Draw Global Attention" on the Euronews site analyzed the country's emergence on the international arena, President Mirziyoyev's reforms in politics, economy, and civil society, which sparked significant international interest. "The election of Shavkat Mirziyoyev as the President of the Republic of Uzbekistan in 2016 marked the beginning of wide-ranging reforms aimed at democratization,economic development, and global cooperation. These reforms were further strengthened last year when Uzbekistan adopted a new Constitution through a national referendum. Therein, the opinions of all citizens of the country were taken into account, thereby accelerating the country's new development phase," it is highlighted in the Euronews material.
The material sheds light on the International Cooperation Initiatives Week held in Tashkent in October, conducted in collaboration with the Center for Sustainable Development and the Center of Islamic Civilization, local research institutions, analytical centers, and public organizations. “The event became a symbol of Uzbekistan's openness: it involved international experts in political, social, cultural, diplomatic, and economic fields, including members of the House of Lords of the United Kingdom and esteemed diplomats," the report says. "The reforms in Uzbekistan are making it a leader in governance, with the recent victory of liberal and reform-oriented parties in the parliamentary elections demonstrating that the country is not only committed to democratic changes in words but also in deeds."
Foreign policy is also a pressing issue for journalists. Thanks to cooperation between the East and the West, Uzbekistan is opening new directions for trade, cultural exchange, and joint development, strengthening relations not only with neighboring countries but also with states around the world. The former President of Serbia, Boris Tadić, emphasized the importance of this trend for the future of the country. Moreover, he highlighted the mutual benefits of closer relations between Uzbekistan and Europe, as Uzbek youth are an important source for cooperation in technology and innovation. "We need each other as partners," he said. Gdansk University Professor, Gender Equality Expert Małgorzata Stvol appreciated these achievements: "In recent years, Uzbekistan has begun to expand the participation of women in various fields. Women are increasingly taking part in the electoral process as political leaders," she said.
Since the beginning of the reforms, President Shavkat Mirziyoyev has emphasized Uzbekistan's commitment to openness and modern approaches in governance. These changes include not just the modernization of the economy, politics, and international integration but also the strengthening of cultural ties. In collaboration with the Center for Islamic Civilization under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan, the Tourism Committee, and Uzbekistan Travel company, a series of articles and videos covering cultural and economic changes in the country have been prepared and published by a major media company.
The Euronews program telling the story of the journey along the Great Silk Road became one of its brightest editions. It introduced the viewers to the history of ancient Uzbek cities such as Samarkand and Bukhara. Viewers were offered the opportunity to travel along a unique tourist route on the "Afrosiyob" high-speed train, visit historic sites like the Afrosiyob archaeological site, and learn about the centuries-old wine-making traditions in Bog'izoghon.
A special material prepared by Euronews dedicated to the art of Uzbek cuisine allows tourists from around the world to become acquainted with the country’s gastronomic traditions. "Tasting traditions: Gastronomic tourism in Uzbekistan" provides an overview of famous Uzbek dishes, including pilaf, considered a culinary treasure of the country and prepared in unique ways in each region.
Another material tells the story of ancient art that has retained its cultural significance for Uzbekistan through the centuries — silk production. "Unraveling the art of silk production in Uzbekistan" discusses the traditional methods of silk production passed down from generation to generation, which remain the country’s hallmark to this day.
Uzbekistan continues to attract the attention of the global community with its efforts to develop the creative economy, promote cultural heritage, and organize international conferences and forums. "Uzbekistan hosts the Global Creative Economy Conference: Shaping the Future of the Global Creative Industry" focuses on issues related to the development of the creative sector in the context of globalization and its contribution to sustainable development. Inspired by its rich history and modern reforms, Uzbekistan has launched a series of initiatives aimed at supporting young entrepreneurs, strengthening international cultural and artistic relations.
"Uzbekistan's Heritage: Samarkand Congress Emphasizes the Importance of the Center for Islamic Civilization in Tashkent" and a series of reports highlight the international recognition and support for Uzbekistan's cultural rejuvenation efforts. Special attention is given to reforms aimed at showcasing the significant contributions of great Uzbek ancestors to the world civilization's treasury within these initiatives. A special video series about the ancient symbols of Uzbekistan and their invaluable heritage will be broadcasted on the Euronews channel in the coming days. Moreover, tonight, a special report about the Cultural Heritage Week, organized in collaboration with the Center for Islamic Civilization, the Ministry of Culture, the Cultural Heritage Agency, as well as the country's leading museums and libraries, will showcase the amazing history and rich cultural traditions of Uzbekistan and emphasize the efforts to promote the country’s unique heritage to the world audience.