Sergeli tumanida fuqaroga ipoteka krediti ajratib berishi evaziga 61 000 AQSH dollarini qo‘lga kiritgan firibgarlar aniqlandi. Bu haqida Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti ma’lum qildi.
O‘tkazilgan tergovga qadar tekshiruvda hududiy tijorat banki filiali yetakchi mutaxassisi M.T. va fuqaro Sh.A. fuqaro F.E.ga yangi qurilayotgan uylardan birini kredit evaziga xarid qilish uchun ipoteka krediti ajratib berishlarini va’da qilgan. Oldindan boshlang‘ich to‘lov sifatida fuqaroning 61 000 AQSH dollarini firibgarlik yo‘li bilan qo‘lga kiritganliklari aniqlangan.
Mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 168-moddasi (firibgarlik) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari o‘tkazilmoqda.

Fraudsters who obtained $61,000 in return for allocating a mortgage loan to a citizen in Sergeli district were identified. The Department for Combating Economic Crimes reported this.
During the pre-investigation check, it was discovered that M.T., a leading specialist of the regional commercial bank's branch, and citizen Sh.A. promised to allocate a mortgage loan to citizen F.E. for purchasing one of the newly constructed houses in exchange for a loan. They fraudulently obtained $61,000 from the citizen as an initial payment.
Concerning this case, a criminal case has been initiated under Article 168 (fraud) of the Criminal Code, and investigative actions are being conducted.