Joriy yil 15-16 oktyabr kunlari Toshkent va Xiva shaharlarida “Islom – tinchlik va ezgulik dini” mavzusida nufuzli xalqaro konferensiya o‘tkaziladi Bu haqda AOKAda o‘tkazilgan brifingda Din ishlari bo‘yicha qo‘mita axborot xizmati rahbari Ilhom Ma’rupov ma’lum qildi.
Anjuman ishida Saudiya Arabistoni, Misr, Turkiya, Iordaniya, O‘mon, Rossiya, AQSH, Fransiya, Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Turkmaniston, Hindiston va Pokiston kabi dunyoning 22 mamlakatidan 70 dan ortiq nufuzli xalqaro tashkilot rahbarlari, din arboblari, muftiylar va taniqli ulamolar ishtirok etadi.
Konferensiyadan ko‘zlangan asosiy maqsad – shiddatli globallashuv sharoitida islom dini qadriyatlari, uning tinchlikparvarlik mohiyatini keng targ‘ib qilish, yoshlarni diniy bag‘rikenglik va umuminsoniy qadriyatlarga hurmat ruhida tarbiyalash, ularda islom diniga yot radikal qarashlarga qarshi murosasizlik tuyg‘usini shakllantirish va bunda O‘zbekiston tajribasini, diniylik va dunyoviylik muvozanatini saqlash yo‘lidagi sa’y-harakatlarini xalqaro jamoatchilikka yetkazishdan iboratdir.
Muhim masalalarning asl mohiyatini ochib berishga qaratilgan Konferensiya 15 oktyabr kuni Toshkent shahridagi “Hilton” majmuasining anjumanlar zalida o‘z ishini boshlaydi. Anjuman 3 ta sho‘baga bo‘lingan holda o‘tkaziladi.

"Islam is a religion of peace and goodness."
A prestigious international conference on this topic will be held in the cities of Tashkent and Khiva.
Image of '"Islam is a religion of peace and goodness."'
On October 15-16 of this year, a prestigious international conference on the theme of “Islam – the Religion of Peace and Goodness” will be held in Tashkent and Khiva cities This was announced by Ilhom Marupov, the head of the Information Service of the Committee on Religious Affairs, during a briefing held at the AOCA.
More than 70 leaders of prestigious international organizations, religious figures, muftis and renowned scholars from 22 countries around the world including Saudi Arabia, Egypt, Turkey, Jordan, Oman, Russia, the USA, France, Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Turkmenistan, India, and Pakistan will participate in the conference.
The main goal of the conference – is to widely promote the values of the Islamic religion and its peace-loving essence in the conditions of intense globalization, to cultivate in the youth a respect for religious tolerance and universal values, to form in them an uncompromising attitude to the radical views alien to Islam, and to present to the international community the Uzbekistan's experience in maintaining the balance between religiosity and secularism.
The conference, aimed at revealing the true essence of critical issues, will start its work on October 15 in the conference hall of the “Hilton” complex in the city of Tashkent. The conference will be conducted in three sessions.
The conference will continue on October 16 in the city of Khiva. There, the final declaration of the international conference on the theme “Islam – the Religion of Peace and Goodness” will be adopted.