Ўзбекистон бюджетига 63,6 триллион сўм солиқ тушди
Ўзбекистонда 2026 йилнинг биринчи чорагида давлат бюджетига 63,6 триллион сўм солиқ тушумлари таъминланди.
Тушумларнинг асосий қисми фойда солиғи ҳиссасига тўғри келиб, ушбу йўналишда 20,4 триллион сўм йиғилди. Бу эса 43 фоизлик ўсишни кўрсатади.
Энг катта тушум фойда солиғидан бўлиб, 20,4 триллион сўм йиғилди (+43%). ҚҚС тушумлари 12,5 триллион сўмга (+27%), жисмоний шахслар даромад солиғи эса 10,7 триллион сўмга (+15%) етди.
Айланмадан олинадиган солиқ (АОС) тушумлари 0,6 триллион сўмга етиб, 12 фоизга ўсган. Сув ресурсларидан фойдаланганлик учун солиқ тушумлари эса 82 фоизлик ўсиш билан 0,4 триллион сўмни ташкил этди.
Шунингдек, ер қаъридан фойдаланганлик учун солиқ тушумлари 6 триллион сўмни, акциз солиғи 4,6 триллион сўмни ташкил этди.
'Қозоғистонда қийин аҳволда қолган 82 нафар ўзбекистонликка ёрдам кўрсатилди'ning rasmi
Жамият Бугун 12:19
Қозоғистонда қийин аҳволда қолган 82 нафар ўзбекистонликка ёрдам кўрсатилди
Йил бошидан буён Қозоғистонда қийин вазиятга тушиб қолган 82 нафар Ўзбекистон фуқаросига Бош консулхона дипломатлари томонидан консуллик-ҳуқуқий, моддий ва амалий ёрдам кўрсатилди.
'Вирус юқтирган круиз кемаси Тенерифага етиб келди'ning rasmi
Вирус юқтирган круиз кемаси Тенерифага етиб келди
BBC мухбири хабар беришича, MV Hondius кемаси ҳалокатли хантавирус тарқалганидан сўнг оролга етиб келган.
'Тошкентда дўкон том қисмида ёнғин юз берди'ning rasmi
Жамият Бугун 07:09
Тошкентда дўкон том қисмида ёнғин юз берди
Ҳозирда ёнғин сабаблари ва етказилган моддий зарар аниқланмоқда.
'Буюк Британияда ўзбекистонлик аскар ҳаётини сақлаб қолган оилага “Дўстлик” ордени топширилди'ning rasmi
Жамият 09.05.2026 14:51
Буюк Британияда ўзбекистонлик аскар ҳаётини сақлаб қолган оилага “Дўстлик” ордени топширилди
Иккинчи жаҳон уруши йилларида фашистлар концлагеридан қочган ўзбекистонлик аскар Боқижон Акрамовни қарийб уч йил давомида яшириб келган Ле Бретонлар оиласи жасорат ва инсонпарварлик учун мукофотланди.

63.6 trillion soums in taxes were collected into the budget of Uzbekistan.
In the first quarter of 2026, Uzbekistan's state budget received 63.6 trillion soums in tax revenues.
The bulk of revenues came from income tax, with 20.4 trillion soums collected in this area, indicating a 43 percent increase.
The largest revenue was from income tax, which amounted to 20.4 trillion soums (+43%). VAT revenues reached 12.5 trillion soums (+27%), while personal income tax reached 10.7 trillion soums (+15%).
Turnover tax (TOT) revenues amounted to 0.6 trillion soums, an increase of 12 percent. Tax revenues for the use of water resources amounted to 0.4 trillion soums, with an 82 percent increase.
Additionally, tax revenues for subsoil use amounted to 6 trillion soums, and excise tax amounted to 4.6 trillion soums.
Image of '82 citizens of Uzbekistan who found themselves in a difficult situation in Kazakhstan received assistance.'
82 citizens of Uzbekistan who found themselves in a difficult situation in Kazakhstan received assistance.
Since the beginning of the year, consular, legal, material, and practical assistance has been provided by diplomats of the Consulate General to 82 citizens of Uzbekistan who found themselves in a difficult situation in Kazakhstan.
Image of 'Virus-infected cruise ship arrives in Tenerife'
Virus-infected cruise ship arrives in Tenerife
BBC correspondent reports that the MV Hondius vessel arrived at the island after the deadly hantavirus outbreak.
Image of 'A fire occurred on the roof of a shop in Tashkent.'
A fire occurred on the roof of a shop in Tashkent.
At present, the causes of the fire and the material damage caused are being determined.
Image of 'In the UK, the "Dustlik" Order was awarded to a family that saved the life of a soldier from Uzbekistan.'
In the UK, the "Dustlik" Order was awarded to a family that saved the life of a soldier from Uzbekistan.