Грузия ҳуқуқ-тартибот идоралари ноқонуний миграцияга қарши кураш доирасида 45 нафар хорижликни қўлга олди. Бу ҳақда мамлакат Ички ишлар вазирлиги хабар берди.
Маълум қилинишича, қўлга олинганлар орасида Ўзбекистон, Қирғизистон, Россия, Қозоғистон, Туркманистон, Туркия, Покистон ва бошқа қатор давлатлар фуқаролари бор.
Грузия ИИВ маълумотига кўра, бу каби рейдлар мунтазам равишда ўтказиб келинмоқда. Натижада мамлакат ҳудудида қонуний асосларсиз юрган шахслар аниқланиб, депортация қилинмоқда.
Аввалроқ Грузияда миграция қонунчилиги кучайтирилган эди. Жумладан, мамлакатда бўлиш муддатини бузганлик учун жарималар миқдори оширилди. Шунингдек, норозилик намойишларида қатнашиш қоидаларини бузган чет элликларни депортация қилишга ҳам рухсат берилган.
Маълумот учун, 2025 йилнинг 11 ойи давомида Грузиядан қонуний асосларсиз бўлиб турган 1131 нафар чет эл фуқароси чиқариб юборилган.

Georgia's law enforcement agencies detained 45 foreigners as part of the fight against illegal migration. The country's Ministry of Internal Affairs reported this.
According to the report, among those detained are citizens of Uzbekistan, Kyrgyzstan, Russia, Kazakhstan, Turkmenistan, Turkey, Pakistan, and a number of other countries.
According to the Georgian Ministry of Internal Affairs, such raids are conducted regularly. As a result, individuals staying in the country without legal grounds are identified and deported.
Earlier, Georgia had tightened its migration legislation. In particular, fines for violating the period of stay in the country were increased. Additionally, permission was granted to deport foreigners who violated the rules for participating in protest demonstrations.
For reference, over the 11 months of 2025, 1,131 foreign citizens who were staying in Georgia without legal grounds were expelled from the country.