Жеффри Эпштейннинг ўлим олдидан ёзган мактуби ошкор қилинди
АҚШнинг Нью-Йорк штатидаги федерал суд Жеффри Эпштейнга тегишли экани айтилган ўлим олди мактубини оммага эълон қилди. Бу ҳақда Reuters хабар берди.
'Жеффри Эпштейннинг ўлим олдидан ёзган мактуби ошкор қилинди'ning rasmi
Қўлёзма мактубда Эпштейн ўз тақдирини ўзи белгилаш ҳақида ёзган бўлиб, унда: “Хайрлашиш вақтини ўзи танлай олиш — ёқимли”, деган жумлалар келтирилган.
Эслатиб ўтамиз, америкалик молиячи Жеффри Эпштейн 2019 йил август ойида Манҳеттендаги қамоқхона камерасида ўлик ҳолда топилган эди. Расмийлар унинг ўлимини ўз жонига қасд қилиш сифатида баҳолаган.
Мазкур мактуб Эпштейн билан бир камерада сақланган собиқ полициячи Николас Тарталёне томонидан топилгани айтилмоқда. Қотилликда айбланган Тарталёне ҳозирда умрбод қамоқ жазосини ўтамоқда.
Нью-Йорк федерал судьяси Кеннет Карас The New York Times нашри сўровидан сўнг ҳужжатни очиқлашга қарор қилган. Судьяга кўра, мактуб суд материаллари таркибида бўлгани учун у жамоатчиликка очиқ ҳужжат ҳисобланади.
Шу билан бирга, суд мактубнинг ҳақиқийлигига баҳо бермаган. Судья Карас бу масала ҳужжатни эълон қилиш қарорига дахл қилмаслигини таъкидлаган.
Суд материалларига кўра, сарғиш қоғозга шошилинч тарзда ёзилган мактубда қуйидаги сатрлар бор:
“Мени ойлар давомида тергов қилишди — ҳеч нарса топишмади. Оқибатда 15 йиллик айбловлар пайдо бўлди. Хайрлашиш вақтини ўзи танлай олиш ёқимли. Мендан нима кутгандингиз — дод солиб йиғлашимними?”
Маълумот учун, Жеффри Эпштейн илк бор 2000-йиллар бошида вояга етмаган қизларни жинсий эксплуатация қилиш билан боғлиқ ишларда тилга тушган. 2019 йил июль ойида у яна ҳибсга олиниб, Нью-Йорк ва Флоридада вояга етмаган қизларни жалб қилиш ҳамда уларга нисбатан жинсий зўравонлик қилишда айбланган эди.
Мактуб ҳақидаги маълумотлар дастлаб 2025 йилда Николас Тарталёне иштирок этган подкастлардан бирида айтилган. Бироқ The New York Times бу ҳақда материал эълон қилгач, ҳужжат кенг жамоатчилик эътиборини тортди.
Газетага кўра, мазкур мактуб федерал терговчилар қўлига тушмаган ва Адлия вазирлиги томонидан Эпштейн иши юзасидан аввал эълон қилинган ҳужжатлар орасида ҳам бўлмаган.
'Эрон 80 тага бўлинадиган ракетага эга эканини маълум қилди'ning rasmi
Дунё 06.05.2026 10:14
Эрон 80 тага бўлинадиган ракетага эга эканини маълум қилди
Агар 10 та шундай ракета бир вақтда учирилса, бу 800 та бомбага тенг таъсир кўрсатиши мумкин.
'Жанубий Кореяда шов-шув: Сеулда судья ўлик ҳолда топилди'ning rasmi
Дунё 06.05.2026 08:43
Жанубий Кореяда шов-шув: Сеулда судья ўлик ҳолда топилди
Мамлакат пойтахти Сеул шаҳридаги Олий суд биноси яқинидан судьянинг жасади топилди.
'Перуда қўлга олинган фирибгар Ўзбекистонга экстрадиция қилинди'ning rasmi
Дунё 06.05.2026 04:37
Перуда қўлга олинган фирибгар Ўзбекистонга экстрадиция қилинди
Экстрадиция қилинган шахс кейинги процессуал ҳаракатларни ўтказиш ва қонунчиликка мувофиқ жиноий жавобгарликка тортиш мақсадида Ўзбекистонга олиб келинган.

Image of 'Jeffrey Epstein's letter written before his death has been revealed.'
In a handwritten letter, Epstein wrote about deciding his own fate, including the phrase: “Being able to choose the time to say goodbye is pleasant.”
Let us recall that American financier Jeffrey Epstein was found dead in his Manhattan jail cell in August 2019. Officials ruled his death a suicide.
This letter is said to have been found by former police officer Nicholas Tartaglione, who was held in the same cell as Epstein. Tartaglione, convicted of murder, is currently serving a life sentence.
New York federal judge Kenneth Karas decided to release the document after a request from The New York Times. According to the judge, since the letter was part of court materials, it is considered a public document.
At the same time, the court did not assess the authenticity of the letter. Judge Karas emphasized that this issue does not affect the decision to release the document.
According to court materials, the letter, hastily written on yellow paper, contains the following lines:
“I was investigated for months — nothing was found. Eventually, 15 years of accusations emerged. Being able to choose the time to say goodbye is pleasant. What did you expect from me — that I would cry out loud?”
For context, Jeffrey Epstein first came to public attention in the early 2000s in connection with cases involving the sexual exploitation of underage girls. In July 2019, he was arrested again and charged with recruiting and sexually abusing underage girls in New York and Florida.
Information about the letter was first mentioned in 2025 during one of the podcasts involving Nicholas Tartaglione. However, the document gained widespread public attention after The New York Times published a report on it.
According to the newspaper, this letter never came into the possession of federal investigators and was not among the documents previously released by the Department of Justice regarding Epstein's case.
Image of 'Uproar in South Korea: A judge found dead in Seoul'
World 06.05.2026 08:43
Uproar in South Korea: A judge found dead in Seoul
The body of a judge was found near the Supreme Court building in the capital city of Seoul, South Korea.
Image of 'A fraudster detained in Peru has been extradited to Uzbekistan.'
World 06.05.2026 04:37
A fraudster detained in Peru has been extradited to Uzbekistan.
The extradited person has been brought to Uzbekistan for the purpose of conducting further procedural actions and bringing them to criminal responsibility in accordance with the law.