Мужтабо Хоманаий махфий музокараларда иштирок этгани айтилмоқда
АҚШ ва Эрон ўртасида кескинлик кучайган бир пайтда, парда ортида олиб борилган дипломатик жараёнда Эрон олий раҳбарининг ўғли Мужтабо Хоманаий иштирок этгани ҳақида хабарлар тарқалди. Бу омил сулҳ келишувига эришишда ҳал қилувчи бўлгани айтилмоқда.
Axios нашри маълумотларига кўра, Мужтаба Хоминаий хавфсизлик сабабли музокараларда бевосита эмас, балки ёзма равишда курерлар орқали қатнашган. Манбалар таъкидлашича, айнан унинг розилиги икки ҳафталик ўт очишни тўхтатиш бўйича келишувга йўл очган.
Шу билан бирга, АҚШ президенти Доналд Трамп томонидан Эронга нисбатан кескин баёнотлар янграётган, ҳатто “бутун бир тамаддунни йўқ қилиш” таҳдиди ҳам билдирилган. Бироқ шу вақтнинг ўзида Вашингтон ва Теҳрон ўртасида фаол дипломатик алоқалар давом этган.
Музокараларда Стив Уиткофф, Аббос Ароқчи ва бошқа халқаро воситачилар иштирок этган. Покистон, Туркия ва Миср дипломатлари келишмовчиликларни юмшатишда муҳим рол ўйнаган.
Якунда, Жей Ди Вэнс ҳам жараёнга қўшилиб, музокараларни мувофиқлаштирган. Томонлар ўртасида “умумий англашув” шакллангач, Трамп келишувни маъқуллаган ва ҳарбий ҳаракатлар тўхтатилган.
Манбаларга кўра, Мужтаба Хоминаийнинг иштироки “катта натижа” сифатида баҳоланмоқда. Шу билан бирга, унинг отаси — Эрон олий раҳбари аҳволи ва қарор қабул қилишдаги иштироки ҳақида турли қарашлар мавжуд.
Ҳозирда томонлар расмий музокараларга тайёргарлик кўрмоқда. Дастлабки маълумотларга кўра, кенг қамровли учрашувлар 10 апрелдан бошланиши мумкин. Аммо АҚШ ва Эрон ўртасидаги зиддиятлар ҳали ҳам сақланиб қолмоқда ва вазият яна кескинлашиши эҳтимоли истисно этилмаяпти.
'Хитой АҚШни хитойлик тадқиқотчининг ўлими бўйича тергов олиб боришга чақирди'ning rasmi
Дунё Бугун 08:54
Хитой АҚШни хитойлик тадқиқотчининг ўлими бўйича тергов олиб боришга чақирди
CBS News хабарига кўра, хитойлик тадқиқотчи федерал терговчилар билан суҳбатлашгандан сўнг қисқа вақт ичида вафот этган.
'Ҳизбуллоҳ Ливанга қилинган ҳужумларга жавобан Шимолий Исроилга ракета учирди'ning rasmi
Дунё Бугун 07:16
Ҳизбуллоҳ Ливанга қилинган ҳужумларга жавобан Шимолий Исроилга ракета учирди
Ливанлик Ҳизбуллоҳ гуруҳи ўз жавобини Исроилнинг мамлакатга нисбатан тажовузи тўхтагунча давом эттиришини маълум қилмоқда.
'АҚШ президенти Дональд Трамп НАТОни яна танқид қилди'ning rasmi
АҚШ президенти Дональд Трамп НАТОни яна танқид қилди
АҚШ президенти Дональд Трамп Truth Social ижтимоий тармоғидаги саҳифасида НАТО фаолиятига танқидий муносабат билдирди.

It is said that Mujtaba Khomeini participated in secret negotiations.
Amid heightened tensions between the U.S. and Iran, reports have spread that the son of Iran's Supreme Leader, Mojtaba Khamenei, participated in diplomatic processes conducted behind the scenes. This factor is said to have been decisive in reaching a peace agreement.
According to information from Axios, Mojtaba Khamenei participated in the negotiations not directly but in writing through intermediaries for security reasons. Sources emphasize that it was precisely his consent that paved the way for an agreement to stop a two-week ceasefire.
At the same time, sharp statements from U.S. President Donald Trump towards Iran have been resonating, even including threats to "destroy an entire civilization." However, active diplomatic contacts between Washington and Tehran have continued during this very period.
Steve Witkoff, Abbas Araghchi, and other international mediators participated in the negotiations. Diplomats from Pakistan, Turkey, and Egypt played an important role in softening the disagreements.
Recently, J.D. Vance also joined the process, coordinating the negotiations. After a "mutual understanding" was formed between the parties, Trump approved the agreement and military actions were halted.
According to sources, Mojtaba Khamenei's participation is being assessed as a "major result." At the same time, there are various views regarding the condition and involvement in decision-making of his father, Iran's Supreme Leader.
Currently, the parties are preparing for official negotiations. Preliminary information suggests that broad-ranging meetings could begin on April 10th. However, the contradictions between the U.S. and Iran still persist, and the possibility of the situation escalating again cannot be ruled out.
Image of 'China called on the United States to investigate the death of a Chinese researcher.'
World Today 08:54
China called on the United States to investigate the death of a Chinese researcher.
According to CBS News, a Chinese researcher died shortly after being interviewed by federal investigators.
Image of 'Hezbollah launched rockets at northern Israel in response to the attacks on Lebanon'
World Today 07:16
Hezbollah launched rockets at northern Israel in response to the attacks on Lebanon
The Lebanese Hezbollah group has announced that it will continue its response until Israel's aggression against the country stops.