Президент педофилия учун умрбод қамоқ жазосини жорий қилишни маъқуллади
Давлат дастури доирасида аёллар ва болаларга нисбатан зўравонлик учун жазони кучайтириш, педофилия учун умрбод озодликдан маҳрум этиш жазосини жорий этиш каби бир қатор ташаббусларни қўллаб-қувватлади.
'Президент педофилия учун умрбод қамоқ жазосини жорий қилишни маъқуллади'ning rasmi
Шавкат Мирзиёев аёллар ва болаларга нисбатан зўравонлик учун жазони кучайтириш, педофилия учун умрбод озодликдан маҳрум этиш жазосини жорий этиш ташаббусини қўллаб-қувватлади.
Давлат дастури доирасида аёллар ва болаларга нисбатан зўравонлик учун жазони кучайтириш, педофилия учун умрбод озодликдан маҳрум этиш жазосини жорий этиш, ипотека ва электромобил хариди учун кредит механизмларини такомиллаштириш, қайта тикланувчи энергия манбаларининг улушини 30 фоизга етказиш, коррупцияга қарши курашишни янги босқичга олиб чиқиш, жиноят ишлари бўйича судларда халқ вакиллари ҳайъати иштирокини йўлга қўйиш каби ташаббуслар қўллаб-қувватланди.
Шунингдек, маҳалла маблағлари сарфи бўйича очиқ ҳисобдорликни кучайтириш, маҳаллаларда ички йўллар, пиёдалар ва велойўлакларни ташкил этиш, бизнес-инкубаторлар яратиш, саноат зоналари ҳузурида касбий қайта тайёрлаш марказлари очиш, дарахт кесиш учун жавобгарликни қатъийлаштириш, энергия самарадорлиги бўйича КПИ жорий этиш, утилизация ва қайта ишлаш занжирини йўлга қўйиш каби таклифлар қизиқарли деб топилди.
“Маҳаллани ривожлантириш ва жамиятни юксалтиришъ йилида устувор йўналишлар бўйича ислоҳотлар дастурлари ва "Ўзбекистон — 2030" стратегиясини амалга ошириш бўйича Давлат дастури” лойиҳасида аёллар ва болаларга нисбатан зўравонликнинг барча кўринишларига барҳам бериш, бу борада жамиятда муросасиз муҳитни шакллантиришга қаратилган янги чора-тадбирлар белгиланиши кўзда тутилганди.
Шунингдек, вояга етмаганларга нисбатан содир этилган жинсий ва зўравонликка оид жиноятларни тергов қилишни прокуратура органларининг мутлақ ваколатига ўтказилади. Вояга етмаган шахслар ва хотин-қизларга нисбатан тазйиқ ва зўравонлик билан боғлиқ ишларни тергов қилиш ва кўришга ихтисослашган ва махсус тайёргарликдан ўтган терговчи ва судялар фаолиятини йўлга қўйилади.