Шимолий Кореяда “Калмар ўйини”ни кўрганлар жазоланмоқда
Шимолий Кореяда Жанубий Корея сериалларини томоша қилиш ёки К-поп тинглаш учун оғир жазолар қўлланилиши мумкин.
'Шимолий Кореяда “Калмар ўйини”ни кўрганлар жазоланмоқда'ning rasmi
Гувоҳлар маълумотларига таянган Амнестй Интернатионалга кўра, бундай ҳолатларда мактаб ўқувчилари ҳам меҳнат лагерларига жўнатиш, оммавий таҳқирлаш, ҳатто қатлга қадар борган воқеалар қайд этилган.
Маълумотларда айтилишича, “Қуёш авлодлари”, “Калмар ўйини” каби машҳур драмаларни кўриш ёки К-поп қўшиқларини тинглаш “жиноят” сифатида баҳоланиши эҳтимол. Энг оғири — жазо кўпинча пул ва таниш-билишга боғлиқ экани таъкидланади: имконияти борлар пора билан енгилроқ чиқиб кетса, имконияти чекланганлар қаттиқроқ оқибатларга дуч келади.
Амнестй Интернатионал вакили Сара Брукс бу ҳолатни “коррупсия билан қоришган репрессия” деб атаб, ахборотга кириш чекланиши ва жазолаш амалиёти энг аввало пули йўқларни ҳаётини издан чиқараётганини айтган.
Гувоҳлар сўзларига кўра, сўнгги йилларда Жанубий Кореяда ишлаб чиқарилган янги контент Шимолий Кореяга аввалгидан тезроқ кириб бораётгани ҳам вазиятни кескинлаштирган. Айрим қочоқлар Янгганг провинсиясида “Калмар ўйини”ни кўрган юқори синф ўқувчилари ҳақида оғир маълумотлар айтган.
Амнестй 2025 йилда Шимолий Кореядан қочиб чиққан 25 нафар шахс билан суҳбат ўтказганини, иштирокчиларнинг катта қисми 2019–2020 йилларда мамлакатни тарк этганини қайд этган. CОВИД-19 сабаб чегаралар ёпилганидан кейин қочиш ҳолатлари кескин камайгани айтилмоқда.

In North Korea, those who watched "Squid Game" are being punished.
In North Korea, severe punishments may be applied for watching South Korean dramas or listening to K-pop.
Image of 'In North Korea, those who watched "Squid Game" are being punished.'
According to Amnesty International, based on witness information, such cases have included schoolchildren being sent to labor camps, public humiliation, and even incidents escalating to murder.
The information suggests that watching popular dramas like "Descendants of the Sun" and "Squid Game" or listening to K-pop songs could be assessed as a "crime." The most serious point emphasized is that punishment often depends on money and connections: those with means can get off lightly with a bribe, while those with limited means face harsher consequences.
Amnesty International representative Sarah Brooks called this situation "repression tainted by corruption," stating that restricted access to information and the practice of punishment primarily devastate the lives of the poor.
According to witnesses, the situation has been exacerbated in recent years as new content produced in South Korea is entering North Korea faster than before. Some defectors have reported severe information about high school students in Yanggang Province who watched "Squid Game."
Amnesty noted that in 2025, it interviewed 25 individuals who had escaped from North Korea, with the majority of participants having left the country in 2019–2020. It is stated that escape cases sharply decreased after borders were closed due to COVID-19.
World Today 11:04
Image of 'Shavkat Mirziyoyev expressed condolences in connection with the explosion in Pakistan.'
World Today 07:20
Shavkat Mirziyoyev expressed condolences in connection with the explosion in Pakistan.
Image of 'The US is planning to lift restrictions on international humanitarian aid to the DPRK.'
World 06.02.2026 14:38
The US is planning to lift restrictions on international humanitarian aid to the DPRK.
The GAP BMT Security Council is considering lifting the block on sanctions exemptions for humanitarian cargo to the DPRK in the sanctions committee.
Image of 'Negotiations have resumed between the United States and Iran.'
World 06.02.2026 13:24
Negotiations have resumed between the United States and Iran.
The delegations of the United States and Iran have entered the next round of negotiations on the nuclear program.