АҚШда хитойлик ходимлар ҳибсга олиниши Пекин норозилигига сабаб бўлди
Хитой Ташқи ишлар вазирлиги АҚШда хитой компаниялари ходимларининг асоссиз ҳибсга олиниши ва сўроқ қилинишига қарши кескин норозилик билдирди.
'АҚШда хитойлик ходимлар ҳибсга олиниши Пекин норозилигига сабаб бўлди'ning rasmi
Хитой ТИВ расмий вакили Линь Цзянь 2 февраль куни ўтказилган матбуот анжуманида АҚШ ҳуқуқ-тартибот идораларининг хитой компаниялари ходимларига нисбатан ҳаракатларини қоралади.
Унинг айтишича, сўнгги пайтларда мазкур шахслар узоқ муддат асоссиз сўроқ қилиниб, ҳибсга олинган ва айрим ҳолатларда депортация қилинган.
"Хитой бу каби ҳаракатларга нисбатан қатъий норозилик билдиради", — деди дипломат.
Линь Цзянь АҚШни хитой фуқароларининг қонуний ҳуқуқларини бузишда ҳамда икки мамлакат ўртасидаги бизнес муҳитига путур етказишда айблади. Шунингдек, у Вашингтонни бундай амалиётларни зудлик билан тўхтатишга чақириб, Пекин ўз фуқароларини ҳимоя қилиш учун барча зарур чораларни кўришда давом этишини таъкидлади.
Аввалроқ Хитой ТИВ вакили Мао Нин АҚШ Эрон билан ҳамкорликка нисбатан 25 фоизли божлар жорий этган тақдирда, Пекин ўз манфаатларини қатъий ҳимоя қилишини маълум қилган эди.
'Россияда 4,7 миллиондан ортиқ сайт блокланди'ning rasmi
Дунё Бугун 10:18
Россияда 4,7 миллиондан ортиқ сайт блокланди
Роскомнадзор “тақиқланган ахборот”га қарши кураш доирасида сўнгги йилларда интернетдаги миллионлаб саҳифаларга киришни чеклади.
'“Gremmi” совриндорлари Трампнинг иммиграция сиёсатини қоралади'ning rasmi
Дунё Бугун 08:27
“Gremmi” совриндорлари Трампнинг иммиграция сиёсатини қоралади
“Йил қўшиғи” номинациясида ғолиб чиққан Билли Айлиш ва “Йил альбоми” номинацияси ғолиби Бад Буннй АҚШда муҳожирларни депортация қилиш сиёсатини танқид қилди.
'Москвада ядровий бункер қурувчиси қўлга олинди'ning rasmi
Дунё Бугун 08:13
Москвада ядровий бункер қурувчиси қўлга олинди
Россияда ядровий зарбадан ҳимояловчи иншоотлар ишлаб чиқишда иштирок этган икки олим коррупцияда айбланиб қўлга олинди.
'Трамп Обамани 2016 йилги сайловлар вақтида “давлат тўнтаришига уриниш”да айблади'ning rasmi
Дунё Бугун 03:57
Трамп Обамани 2016 йилги сайловлар вақтида “давлат тўнтаришига уриниш”да айблади
АҚШ Президенти Дональд Трамп Оқ уйнинг собиқ раҳбари Барак Обама 2016-йилги президентлик сайловлари жараёнида сохта маълумотлар тайёрлаш ва сайлов натижаларига бўлган ишончни издан чиқаришга уринганини даъво қилди.
'Белгияда Нипаҳ вирусига қарши вакцинанинг илк клиник синови бошланди'ning rasmi
Дунё 01.02.2026 16:07
Белгияда Нипаҳ вирусига қарши вакцинанинг илк клиник синови бошланди
Маълумотларга кўра, ушбу босқичда синовлар одамлар иштирокида ўтказилади.
'АҚШ Марказий Осиё давлатлари билан савдо чекловларини бекор қилмоқчи'ning rasmi
Дунё 01.02.2026 14:57
АҚШ Марказий Осиё давлатлари билан савдо чекловларини бекор қилмоқчи
Марко Рубионинг сўзларига кўра, мазкур чекловни бекор қилиш Вашингтоннинг минтақадаги давлатлар билан иқтисодий ва сиёсий ҳамкорлигини кенгайтириш учун янги имкониятлар яратади.

The detention of Chinese employees in the USA caused Beijing's dissatisfaction.
The Chinese Ministry of Foreign Affairs has expressed strong opposition to the unwarranted detention and interrogation of Chinese company employees in the United States.
Image of 'The detention of Chinese employees in the USA caused Beijing's dissatisfaction.'
Chinese Foreign Ministry Spokesperson Lin Jian condemned the actions of U.S. law enforcement agencies against employees of Chinese companies at a press conference held on February 2.
According to him, these individuals have recently been subjected to prolonged interrogations without basis, detained, and in some cases deported.
"China strongly disapproves of such actions," the diplomat said.
Lin Jian accused the U.S. of violating the legitimate rights of Chinese citizens and undermining the business environment between the two countries. He also called on Washington to immediately stop such practices, emphasizing that Beijing will continue to take all necessary measures to protect its citizens.
Earlier, Chinese Foreign Ministry Spokesperson Mao Ning stated that if the U.S. imposes a 25% tariff on cooperation with Iran, Beijing will firmly defend its interests.
World Today 10:18
Image of 'A nuclear bunker builder was arrested in Moscow.'
World Today 08:13
A nuclear bunker builder was arrested in Moscow.
Two scientists involved in the production of nuclear strike protection facilities in Russia have been arrested on corruption charges.
Image of 'Trump accused Obama of attempting a "coup d'état" during the 2016 election period.'
Trump accused Obama of attempting a "coup d'état" during the 2016 election period.
US President Donald Trump claimed that former US President Barack Obama attempted to prepare fabricated information and undermine confidence in the election results during the 2016 presidential election process.