Олий Мажлис Сенатининг ўн биринчи ялпи мажлиси ўз ишини давом эттирмоқда. Унда “Пиротехника буюмларининг муомаласи тўғрисида”ги қонун кўриб чиқилди.
Ўзбекистонда пиротехника буюмлари хавфлик даражасига кўра 5 та тоифага бўлинмоқда. Қонунга кўра, I тоифага кирувчи, хавфли ҳудуд радиуси 0,5 метрдан ошмайдиган пиротехника буюмлари эркин муомалада бўлади. Қолган тоифадаги пиротехника воситалари муомаласи тақиқланмоқда.
Сенатнинг Мудофаа ва хавфсизлик масалалари қўмитаси раиси Қутбиддин Бурхонов пиротехника буюмларини ноқонуний реализация қилиш ва улардан фойдаланиш ҳолатларининг кўпайиши фуқаролар хавфсизлиги ва жамоат тартибига салбий таъсир кўрсатаётганини қайд этди.
- Бу ёнғин ва бошқа фавқулодда вазиятларнинг келиб чиқишига таҳдидлар туғдирмоқда, - деди Қ.Бурхонов. - Масъул вазирлик ва идоралар томонидан аниқ мақсадли тадбирлар ўтказилишига қарамасдан, республика ҳудудига пиротехника воситаларини четдан ноқонуний олиб кириш ҳолатларини тўлиқ қамраб олишнинг имкони бўлмаяпти.
Эндиликда ушбу турдаги қонунбузарлик учун амалдаги базавий ҳисоблаш миқдорининг беш бараваридан йигирма бараваригача миқдордаги жарима жазоси базавий ҳисоблаш миқдорининг ўн беш бараваридан йигирма беш бараваригача оширилмоқда.

The eleventh plenary session of the Senate of the Oliy Majlis continues its work. The law "On the Circulation of Pyrotechnic Products" was considered.
In Uzbekistan, pyrotechnic products are divided into 5 categories based on their degree of hazard. According to the law, pyrotechnic products of category I, with a hazardous area radius not exceeding 0.5 meters, will be in free circulation. The circulation of pyrotechnic means of other categories is prohibited.
Qutbiddin Burkhanov, Chairman of the Senate Committee on Defense and Security Issues, noted that the increase in cases of illegal sale and use of pyrotechnic products negatively affects the safety of citizens and public order.
- This creates threats for the emergence of fires and other emergencies, - said Q. Burkhanov. - Despite the targeted measures taken by the responsible ministry and agencies, it is not possible to fully cover the cases of illegal import of pyrotechnic means into the territory of the republic from abroad.
For this type of offense, the fine is now being increased from five to twenty times the base calculation amount, instead of the current range of fifteen to twenty-five times the base calculation amount.