Саманқанд шаҳрида бир оиланинг 7 аъзоси ҳалок бўлган портлаш бўйича жиноят иши жиноят ишлари бўйича Самарқанд шаҳри судида кўриб чиқилди.
Бу ҳақда "Замон" дастурида маълум қилинди.
Хабарга кўра, 2024 йил сентябрь-октябрь ойларида Спитамен шоҳкўчаси ва 160-уй атрофидаги хонадонларни газлаштириш ишлари лойиҳа ва техник шартларсиз амалга оширилган. Ёлланма усталар ёрдамида ноқонуний тарзда автомобил йўли остига газ қувури ётқизилган. Лаборатория хулосаси ва хавфсизлик қопламасиз ер остига туширилган қувур ноқонуний тармоққа уланганлиги аниқланган.
Қувур тегишли хулосаларсиз ва хавфсизлик қопламасисиз ер остига туширилгани ҳамда тармоққа ноқонуний улангани аниқланган. Қувурда 7 та тешик пайдо бўлиб, табиий газ марказий оқова қудуғига сизиб чиққан. Оқибатда портлаш содир бўлган.
Портлаш содир бўлгунга қадар хонадон эгалари газ ҳидидан безовта бўлиб, газ идорасига 11 маротаба мурожаат қилган. Бироқ ташкилот масъуллари бунга эътиборсиз қарашган.
Судланувчи бўлган "Ҳудудгаз Самарқанд" газ таъминоти филиали Самарқанд шаҳри бўлими раҳбари ва 3 нафар ходими Жиноят кодексининг 116-моддаси 4-қисми "а, б" бандларида (Касб юзасидан ўз вазифаларини лозим даражада бажармаслик одамлар ўлимига ва бошқа оғир оқибатларга сабаб бўлса) назарда тутилган жиноятни содир қилганликда айбли деб топилди.
Уларга 3 йил давлат иштирокидаги корхоналар ва ташкилотларда мансабдорлик ҳамда моддий жавобгарлик лавозимларида ишлаш ҳуқуқидан маҳрум қилган ҳолда 7 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланди.
Шунингдек, портлашдан зарар кўрган фуқаролар фойдасига газ таъминоти корхонасидан қарийб 6 млрд сўм ундириш белгиланган.
'"Тил яшаса, миллат яшайди"'ning rasmi
Жамият 18.10.2025 20:10
"Тил яшаса, миллат яшайди"
21 октябрь — Ўзбек тилига давлат тили мақоми берилган кун муносабати билан Бош прокуратурада ушбу шиор остида тадбир ўтказилди.
'Жиззахда "свет" ўғрилари қўлга тушди'ning rasmi
Жамият 18.10.2025 18:57
Жиззахда "свет" ўғрилари қўлга тушди
Жиззах вилоятида 2,2 млрд сўмлик электр энергиясидан ноқонуний фойдаланиш ҳолати аниқланди.
'Инфляция 8 фоизга пасайди'ning rasmi
Жамият 18.10.2025 17:50
Инфляция 8 фоизга пасайди
Марказий банк 2025 йил сентябрь ҳолатига кўра, инфляция кўрсаткичлари бўйича таҳлилий инфографикани эълон қилди.

The perpetrators of the explosion that killed 7 people in Samarkand have been detained.
Employees of the gas company were sentenced to 7 years in prison for the explosion. In addition, the gas supply department will pay nearly 6 billion soums to citizens affected by the explosion.
Image of 'The perpetrators of the explosion that killed 7 people in Samarkand have been detained.'
A criminal case regarding the explosion that killed 7 members of a family in Samarkand city was considered in the Samarkand city court for criminal cases.
This was reported in the "Zamon" program.
According to the report, in September-October 2024, gasification work for households on Spitamen Street and around house number 160 was carried out without a project and technical specifications. With the help of hired craftsmen, a gas pipe was illegally laid under the road. Laboratory conclusions revealed that the pipe laid underground without a safety coating was illegally connected to the network.
It was established that the pipe was laid underground without the necessary conclusions and a safety coating and was illegally connected to the network. Seven holes appeared in the pipe, and natural gas leaked into the central drainage well. As a result, an explosion occurred.
Before the explosion occurred, homeowners were disturbed by the smell of gas and appealed to the gas service 11 times. However, the organization's officials were inattentive to this.
The head of the Samarkand city department of the "Hududgaz Samarkand" gas supply branch and 3 employees, who were the defendants, were found guilty of committing a crime under part 4, clauses "a" and "b" of Article 116 of the Criminal Code (Improper performance of professional duties resulting in the death of people and other grave consequences).
They were sentenced to 7 years of imprisonment with deprivation of the right to hold positions in state-owned enterprises and organizations involving official and material responsibility for a period of 3 years.
Furthermore, nearly 6 billion soums are to be recovered from the gas supply company in favor of the citizens affected by the explosion.
Society 18.10.2025 20:10
Image of 'In Jizzakh, "light" thieves were caught.'
Society 18.10.2025 18:57
In Jizzakh, "light" thieves were caught.
A case of illegal use of electricity worth 2.2 billion soums was identified in Jizzakh region.
Image of 'Inflation rose by 8 percent'
Society 18.10.2025 17:50
Inflation rose by 8 percent
The Central Bank has published an analytical infographic on inflation indicators as of September 2025.