Афғонистондан Андижонга олиб кетилаётган қарийб 5 кг гашиш Оҳангарон постидан ўтолмади
Шунингдек, Бухорода салкам 50 кг гиёҳвандлик воситаси яширилган жой топилди. У Ўзбекистон ҳудудидан транзит сифатида олиб ўтилиши керак бўлган.
'Афғонистондан Андижонга олиб кетилаётган қарийб 5 кг гашиш Оҳангарон постидан ўтолмади'ning rasmi
ДХХ ахборот хизматининг берган хабарига кўра, Давлат хавфсизлик хизмати ходимлари томонидан ўтказилган тезкор тадбир давомида, “Тошкент-Андижон” йўналишида ҳаракатланаётган Андижон шаҳрида яшовчи, 1988 й.т. фуқаро бошқарувидаги «Cobalt» русумли транспорт воситаси Тошкент вилоятининг Оҳангарон туманида жойлашган “Чинор” йўл патруль хизмати масканида тўхтатилиб, кўздан кечирилган.
Натижада, машинада у билан кетаётган шериги – Қирғиз Республикасининг Ўш шаҳрида яшовчи, 1971 й.т. Қирғизистон фуқаросининг ёнида 4 кг 897 гр “гашиш” моддаси борлиги аниқланиб, процессуал тартибда расмийлаштириб олинган.
Шунингдек, Қирғиз Республикаси фуқароси ушбу ажал оғусини Бухоро туманидаги дала майдонидаги хуфия жойдан олганлиги аниқланиб, мазкур ҳудуд кўздан кечирилганда, у ерда яна 45 кг 52 гр. “гашиш” моддаси борлиги маълум бўлган.
Ҳозирда мазкур шахсларга нисбатан Давлат хавфсизлик хизматининг Бухоро вилояти бўйича бошқармаси Тергов бўлими томонидан Жиноят Кодексининг 246 ва 273-моддалари билан жиноят иши қўзғатилиб, “қамоқ” эҳтиёт чораси қўлланилган.
Терговга қадар текширув давомида, муқаддам учинчи шахслар томонидан Афғонистондан контрабанда йўли билан Бухоро вилоятига етказиб берилган ушбу қарийб 50 кг гиёҳвандлик воситаси Ўзбекистон ҳудудидан транзит сифатида олиб ўтилиши керак бўлган.

Nearly 5 kg of hashish being transported from Afghanistan to Andijan was not able to pass through the Ohangaron post.
Similarly, a batch of 50 kg of narcotic drugs hidden in a vehicle was discovered in Bukhara. It was intended to be transported through the territory of Uzbekistan in transit.
Image of 'Nearly 5 kg of hashish being transported from Afghanistan to Andijan was not able to pass through the Ohangaron post.'
According to a report from the DXX information service, during a rapid operation carried out by officers of the State Security Service, a "Cobalt" model vehicle, driven by a citizen born in 1988 residing in the city of Andijan and traveling on the "Tashkent-Andijan" route, was stopped and inspected at the "Chinar" road patrol service station located in the Ohangaron district of the Tashkent region.
As a result, it was discovered that his companion traveling with him in the car - a citizen of Kyrgyzstan born in 1971, residing in the city of Osh, Kyrgyz Republic - had 4 kg 897 grams of "hashish" substance with him, which was officially documented in accordance with procedural order.
Furthermore, it was established that the citizen of the Kyrgyz Republic had obtained this deadly poison from a secret location in a field in the Bukhara district, and when the said area was inspected, the presence of another 45 kg 52 grams of "hashish" substance was discovered there.
Currently, a criminal case has been initiated under Articles 246 and 273 of the Criminal Code by the Investigation Department of the State Security Service Directorate for the Bukhara region against these individuals, and the preventive measure of "detention" has been applied.
During the pre-investigation check, it was established that this nearly 50 kg of narcotic substance, which had been delivered to the Bukhara region from Afghanistan by a third party via smuggling, was intended to be transported in transit through the territory of Uzbekistan.