Прокурор, судья ёрдамчиси ва адвокат пора билан қўлга тушди
ДХХ ахборот хизматининг берган хабарига кўра, Сурхондарё вилоят прокуратурасининг бўлим прокурори хизмат мавқеидан фойдаланган ҳолда, Денов тумани Ички ишлар бошқармаси ҳузуридаги Тергов бўлими юритувидаги 1999 й.т. фуқарога нисбатан тўпланган терговга қадар текширув материалларида жиноят аломатлари мавжуд бўлсада, лекин, жиноят иши қўзғатмаслик тўғрисида мазкур туман ИИБга кўрсатма беришини айтиб, эвазига 2000 АҚШ доллари талаб қилади.
Жорий йилнинг 5 сентябрь куни у сўралган пул маблағидан 5 млн. сўмни ўзининг номидаги пластик картага ўтказдириб олади.
Давлат хавфсизлик хизмати ходимлари томонидан Термиз шаҳрида ўтказилган тезкор тадбирда, у талаб қилинган пулдан 1300 АҚШ долларини олган вақтида ашёвий далиллар билан ушланди.
Ҳолат юзасидан прокурорга нисбатан Жиноят Кодексининг 168-моддаси 3-қисми “в” банди билан жиноят иши қўзғатилиб, “қамоқ” эҳтиёт чораси қўлланилди.
Бошқа ҳолатда эса Андижон вилоят суди фуқаролик ишлари бўйича судлов ҳайъати судьясининг катта ёрдамчиси Андижон шаҳрида яшовчи, 1992 й.т. аёлнинг номидан Андижон туманлараро ФИБ судига даъво аризаси киритиб, юқори лавозимда ишловчи танишлари орқали аёлнинг собиқ турмуш ўртоғига тегишли мол-мулкларнинг бир қисмини унинг фойдасига ҳал қилиш ҳақида қарор чиқартириб бериш эвазига 500 АҚШ доллари талаб қилади.
Судья катта ёрдамчиси ҳозирга қадар сўралган пул маблағидан 200 АҚШ доллари олади.
Давлат хавфсизлик хизмати ва Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти ходимлари ҳамкорлигида Андижон шаҳрида ўтказилан тезкор тадбирда, у қолган 300 АҚШ долларига тенг ҳисоблаб, 3 млн 800 минг сўм олган вақтида ашёвий далиллар билан ушланди.
Ҳозирда судья катта ёрдамчисига нисбатан Жиноят Кодексининг 168-моддаси 3-қисми “в” банди ва 28,211-моддаси 1-қисми билан жиноят иши қўзғатилиб, “қамоқ” эҳтиёт чораси қўлланилди.
Бу каби қонунбузилиши Жиззах шаҳрида ҳам қайд этилиб, унда маҳаллий адвокатлик ҳайъати адвокати ўз хизмат мавқеидан фойдаланган ҳолда, Мирзачўл туманида яшовчи, 1981 й.т. фуқаро билан ўзаро тил бириктириб, Сирдарё вилоятининг Гулистон туманидаги манзил колонияда озодликдан маҳрум қилиш жазосини ўтаётган маҳкумни Жиззах вилоят суд тизимидаги танишлари орқали оқлов ҳукми асосида муддатидан олдин озодликка чиқариб бериш эвазига 6 минг АҚШ доллари талаб қилишади.
Давлат хавфсизлик хизмати ва Прокуратура органлари ходимлари ҳамкорлигида Жиззах шаҳрида ўтказилган тезкор тадбирда, улар сўралган пул маблағини олган вақтларида ашёвий далиллар билан ушланди.
Ҳозирда мазкур шахсларга нисбатан Жиноят Кодексининг 25,168-моддаси 3-қисми “в” банди ва 28,211-моддаси 1-қисми билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

The prosecutor, the judge's assistant, and the lawyer were caught red-handed.
According to a report from the DXX information service, the division prosecutor of the Surkhandarya regional prosecutor's office, exploiting his official position, demanded 2000 US dollars in exchange for instructing the Denov District Department of Internal Affairs not to initiate a criminal case, despite the presence of evidence of a crime in the pre-investigation materials collected against a citizen in case file 1999, which was under the investigation of the Investigation Department of the said DIA.
On September 5 of the current year, he transferred 5 million soums of the demanded sum to a plastic card in his name.
He was caught red-handed by State Security Service officers while receiving 1300 US dollars of the demanded money during an operational event carried out in the city of Termiz.
A criminal case has been initiated against the prosecutor regarding this incident under Part 3, subsection "v" of Article 168 of the Criminal Code, and "detention" as a preventive measure has been applied.
In another incident, the senior assistant to a judge of the civil cases judicial panel of the Andijan Regional Court, demanded 500 US dollars from a woman, a resident of Andijan city born in 1992, in exchange for using her connections with high-ranking officials to secure a ruling from the Inter-District Civil Court of Andijan District in the woman's name, transferring a portion of the properties belonging to her ex-husband to her benefit.
The judge's senior assistant has so far received 200 US dollars of the demanded sum.
During an operational event conducted in Andijan city through the collaboration of the State Security Service and the Department for Combating Economic Crimes, she was caught red-handed while receiving 3 million 800 thousand soums, equivalent to the remaining 300 US dollars.
Currently, a criminal case has been initiated against the judge's senior assistant under Part 3, subsection "v" of Article 168 and Part 1 of Article 211-28 of the Criminal Code, and "detention" as a preventive measure has been applied.
A similar violation of the law was also recorded in the city of Jizzakh, where a lawyer from the local bar association, exploiting his official position and conspiring with a citizen born in 1981, a resident of Mirzachul district, demanded 6000 US dollars in exchange for using his connections within the Jizzakh regional court system to secure the early release of a convict serving a sentence in a residential colony in Guliston district, Sirdarya region, based on an acquittal.
During an operational event carried out in the city of Jizzakh by officers of the State Security Service and Prosecutor's Office in collaboration, they were caught red-handed while receiving the demanded sum of money.
Currently, a criminal case has been initiated against these individuals under Part 3, subsection "v" of Article 168-25 and Part 1 of Article 211-28 of the Criminal Code, and investigative actions are being carried out.