“Ўзгидромет” бугун, 26 август куни кузатиладиган об-ҳаво маълумотларини эълон қилди.
Унга кўра, Тошкент шаҳрида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 3-8 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 20-22 даража, кундузи 36-38 даража иссиқ бўлади.
Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилоятида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 17-22 даража, кундузи 34-39 даража иссиқ бўлади.
Бухоро ва Навоий вилоятида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучайиши, чанг-тўзонлар билан кузатилиши мумкин. Ҳарорат кечаси 19-24 даража, кундузи 35-40 даража иссиқ бўлади.
Тошкент, Сирдарё, Жиззах ва Самарқанд вилоятида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучайиши, чанг-тўзонлар билан кузатилиши мумкин. Ҳарорат кечаси 19-24 даража, кундузи 34-39 даража иссиқ бўлади.
Қашқадарё ва Сурхондарё вилоятида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучайиши, чанг-тўзонлар билан кузатилиши мумкин. Ҳарорат кечаси 20-25 даража, кундузи 35-40 даража иссиқ бўлади.
Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 5-10 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 17-22 даража, кундузи 33-38 даража иссиқ бўлади.
Республиканинг тоғли ҳудудларида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучайиши мумкин. Ҳарорат кечаси 12-17 даража, кундузи 25-30 даража иссиқ бўлади.

"Uzhydromet" announced the weather forecast for today, August 26.
According to it, the weather in the city of Tashkent will be partly cloudy, no precipitation is expected. The wind will be easterly at 3-8 m/s. The temperature at night will be 20-22 degrees, during the day it will be 36-38 degrees hot.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be partly cloudy, no precipitation is expected. The wind will be easterly at 7-12 m/s. The temperature at night will be 17-22 degrees, during the day it will be 34-39 degrees hot.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be partly cloudy, no precipitation is expected. The wind will be easterly at 7-12 m/s, in some places it may increase to 13-18 m/s, with possible dust storms. The temperature at night will be 19-24 degrees, during the day it will be 35-40 degrees hot.
In Tashkent, Sirdaryo, Jizzakh, and Samarkand regions, the weather will be partly cloudy, no precipitation is expected. The wind will be easterly at 7-12 m/s, in some places it may increase to 13-18 m/s, with possible dust storms. The temperature at night will be 19-24 degrees, during the day it will be 34-39 degrees hot.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be partly cloudy, no precipitation is expected. The wind will be easterly at 7-12 m/s, in some places it may increase to 13-18 m/s, with possible dust storms. The temperature at night will be 20-25 degrees, during the day it will be 35-40 degrees hot.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be partly cloudy, no precipitation is expected. The wind will be easterly at 5-10 m/s. The temperature at night will be 17-22 degrees, during the day it will be 33-38 degrees hot.
In the mountainous areas of the republic, the weather will be partly cloudy, no precipitation is expected. The wind will be easterly at 7-12 m/s, in some places it may increase to 13-18 m/s. The temperature at night will be 12-17 degrees, during the day it will be 25-30 degrees hot.