Бугун, 14 июль куни барча ҳудудларда 2025-2026 ўқув йили учун олий ва профессионал таълим муассасаларига кириш тест синовлари бошланади. Бу ҳақда Билим ва малакаларни баҳолаш агентлиги маълум қилди.
Тест синовлари ҳар куни икки сменада:
1-смена – 08:00 дан 11:00 га қадар;
2-смена – 15:00 дан 18:00 га қадар бўлиб ўтади.
Бунда абитуриентлар тест синови ўтказиладиган ҳудудга тест синови бошланишидан камида 1 соат олдин паспорт (ИД-карта) ва абитуриент рухсатномаси билан келиши ҳамда:
1-сменада 07:30 га қадар;
2-сменада 14:30 га қадар текширувлардан ўтган ҳолда ўз жойига жойлашган бўлиши лозим.
Паспорт нусхаси ёки бошқа ҳужжатлар билан келган, шунингдек, кечикиб келган абитуриентлар тест синовига киритилмайди. Шу сабабли тест синовларига белгиланган вақтдан кечикмаган ҳолда паспорт (ИД-карта)нинг асли ва абитуриент рухсатномаси билан келишни унутмаслик сўралади.
Тест синовлари тўлиқ видеокузатув остида онлайн трансляция қилинган ҳолда ўтказилади ва жараёнларни “тест2025.уз” сайти орқали онлайн кузатиб бориш мумкин бўлади.
Маълумотларга кўра, Ўзбекистон бўйича 65 та йирик бинода, икки сменада ўтказиладиган имтиҳонларда ҳар куни 70 мингдан ортиқ абитуриент иштирок этиши режалаштирилган. Тест синовлари 14 июлдан 23 июлга (10 кун) қадар бўлиб ўтади.
Маълумот учун, аввалроқ 2025-2026-ўқув йили учун олий таълим муассасаларининг бакалавриатига абитуриентларни онлайн рўйхатга олиш якунига кўра онлайн рўйхатдан ўтган абитуриентлар сони 732 411 нафарни ташкил этгани хабар қилинган.

Today, on July 14, the entrance test examinations for higher and professional education institutions for the 2025-2026 academic year begin in all regions. This was announced by the Assessment and Skills Development Agency.
The test examinations will be held daily in two shifts:
1st shift – from 08:00 to 11:00;
2nd shift – from 15:00 to 18:00.
Applicants must arrive at the test examination location at least 1 hour before the start of the test with their passport (ID card) and applicant permit, and:
For the 1st shift – by 07:30;
For the 2nd shift – by 14:30, having completed the necessary checks and taken their assigned seats.
Applicants arriving with a photocopy of their passport or other documents, as well as those arriving late, will not be allowed to take the test. Therefore, it is requested that applicants arrive on time with the original passport (ID card) and applicant permit.
The test examinations will be conducted under full video surveillance with online streaming, and the process can be monitored live on the "test2025.uz" website.
According to reports, examinations are scheduled to be held in two shifts across 65 major buildings in Uzbekistan, with over 70,000 applicants participating daily. The test examinations will take place from July 14 to July 23 (10 days).
For reference, it was previously reported that the number of applicants who registered online for the bachelor's programs of higher education institutions for the 2025-2026 academic year reached 732,411.