Жиззахда йўқолган икки ёшли боланинг жасади топилди
Жиззах вилоятида бедарак йўқолган икки ёшли боланинг жасади топилди. Бу ҳақда Бош прокуратура матбуот хизматига таяниб Darakchi.uz хабар берди.
Маълум қилинишича, бола Хоразм вилояти Урганч шаҳрида истиқомат қилган ва ота-онаси билан Жиззах вилояти Зомин туманига, хусусан, Дуоба қишлоқ фуқаролар йиғини ҳудудига меҳмонга келган. У 2024 йил 5 июль куни соат 19:30 ларда номаълум томонга чиқиб кетган ва ўшандан бери бедарак деб ҳисобланарди.
Болани топиш мақсадида маҳаллий аҳоли, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ҳамда кўнгиллилар жалб этилган, шунингдек, уни топган шахсга 20 миллион сўмлик мукофот пули эълон қилинганди.
Қидирув ишлари натижасида боланинг жасади Зомин туманидаги Ўриклисой қишлоғидан 1,5 километр узоқликдаги тоғ йўлида жароҳатлар билан топилди.
Бош прокуратура маълумотларига кўра, бола маҳаллий аҳолига мансуб автомашина ҳайдовчиси томонидан тасодифан орқага ҳайдалган автомобиль билан уриб кетилган. Ҳайдовчи бола нафас олмаётганини аниқлагач, жасадни яшаш уйи яқинидаги дарага олиб бориб ташлаган.
Ҳодиса юзасидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 266-моддаси (транспорт воситалари ҳаракати ёки улардан фойдаланиш хавфсизлиги қоидаларини бузиш) бўйича жиноят иши қўзғатилди. Дастлабки тергов ҳаракатлари Жиззах вилояти Ички ишлар бошқармаси ҳузуридаги тергов бўлимига топширилди.
Маълумот учун, мазкур моддага кўра, транспорт воситасидан фойдаланиш қоидаларини бузиб, инсон ўлимига сабаб бўлган шахс 7 йилгача озодликдан маҳрум қилиниши мумкин.
Эслатиб ўтамиз, бу каби ҳолатлар аввал ҳам кузатилган. Хусусан, 2024 йил июлида Тошкентда бедарак йўқолган 6 ёшли боланинг жасади сув тўла қудуқдан топилган эди. 2023 йил мартида эса Самарқандда йўқолган бола бир йилдан сўнг жонсиз ҳолда аниқланганди.
'Мирзиёев Остона “EXPO” марказида экологик саммит доирасида миллий павильонлар билан танишди'ning rasmi
Жамият Бугун 06:53
Мирзиёев Остона “EXPO” марказида экологик саммит доирасида миллий павильонлар билан танишди
Ўзбекистон Президенти Остонада бўлиб ўтаётган Минтақавий экологик саммит доирасида миллий павильонлар кўргазмаси билан танишди.
'Ўзбекистоннинг 5 та  ҳудудида чанг-тўзон кутилмоқда'ning rasmi
Жамият Бугун 06:32
'АҚШ–Эрон музокаралари тўхтаб қолди: сулҳ муддати узайтирилди'ning rasmi
Жамият Бугун 04:42
АҚШ–Эрон музокаралари тўхтаб қолди: сулҳ муддати узайтирилди
Қисқа муддатли ўт очишни тўхтатиш келишуви якунланиши керак бўлган пайтда, Дональд Трамп Эрон билан сулҳни узайтиришга қарор қилди.

The body of a two-year-old child who went missing in Jizzakh has been found.
The body of a two-year-old child, who went missing in the Jizzakh region, was found. This was reported by Darakchi.uz, citing the Press Service of the Prosecutor General's Office.
It is reported that the child lived in the city of Urgench, Khorezm region, and had come to visit the Zomin district of the Jizzakh region, specifically to the Duoba rural community area, with his parents. He went out in an unknown direction on July 5, 2024, at around 19:30 and had been considered missing since then.
To find the child, local residents, law enforcement agencies, and volunteers were involved, and a reward of 20 million soums was announced for the person who found him.
As a result of the search efforts, the child's body was found with injuries on a mountain road 1.5 kilometers away from the Örikli village in Zomin district.
According to the Prosecutor General's Office, the child was accidentally hit by a vehicle driven in reverse by a driver from the local population. After realizing that the child was not breathing, the driver took the body to a grove near the living house and abandoned it there.
A criminal case has been initiated under Article 266 of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan (violating traffic safety or operation rules) concerning the incident. The preliminary investigation has been assigned to the investigation department at the Jizzakh Regional Directorate of Internal Affairs.
For your information, according to this article, a person who, through violation of the rules of operation of a transport vehicle, causes the death of a human being can be deprived of freedom for up to 7 years.
We remind you, such cases have been observed before. Specifically, in July 2024, the body of a 6-year-old child, who went missing in Tashkent, was found in a water-filled well. In March 2023, a child who disappeared in Samarkand was found deceased after a year.