Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 29 июнь куни бўлиб ўтган телефон орқали мулоқотда Туркман халқининг миллий етакчиси, Халқ Маслаҳати Раиси Гурбангули Бердимуҳамедовни таваллуд куни билан самимий муборакбод этиб, унга мустаҳкам соғлик, оилавий бахт-саодат, қардош Туркманистонга тинчлик-осойишталик ва равнақ тилади.
Давлатимиз раҳбари Гурбангули Бердимуҳамедовнинг замонавий Туркманистонни барпо этиш ва изчил ривожлантириш, мамлакатнинг халқаро нуфузини ошириш, Ўзбекистон билан Туркманистон ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини мустаҳкамлашга қўшган шахсий ҳиссасини алоҳида қайд этди.
Туркман халқининг миллий етакчиси Ўзбекистон Президентига Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедовнинг саломини етказди.
Кейинги йилларда, энг аввало, мамлакатларимиз етакчиларининг мунтазам учрашувлари туфайли икки томонлама ҳамкорликда мисли кўрилмаган юксак даражага эришилгани алоҳида мамнуният билан қайд этилди.
Идоралар ўртасида яқин ва сермаҳсул алоқалар йўлга қўйилган, товар айирбошлаш ва юк ташиш ҳажми ортмоқда. Муҳим кооперация лойиҳалари амалга оширилмоқда, жумладан, "Шовот - Тошовуз" чегараолди савдо зонаси қурилиши якунланмоқда. Фаол маданий-гуманитар алмашинувлар амалга оширилмоқда. Қўшма Ҳукуматлараро комиссия ва Ишбилармонлар кенгашининг навбатдаги йиғилишлари, Ҳудудлараро форумни ўтказиш режалаштирилган.
Минтақавий ҳамкорликнинг долзарб жиҳатлари, шу жумладан жорий йил сентябрь ойида Тошкент шаҳрида ўтказиладиган Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг еттинчи Маслаҳат учрашувига тайёргарлик кўриш масалалари ҳам кўриб чиқилди.

The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, in a telephone conversation held on June 29, sincerely congratulated the National Leader of the Turkmen people, the Chairman of the Halk Maslahaty Gurbanguly Berdimuhamedov on his birthday, wishing him robust health, family happiness and prosperity, and peace and flourishing for the fraternal Turkmenistan wished.
Our state leader particularly noted Gurbanguly Berdimuhamedov's personal contribution to the creation and consistent development of modern Turkmenistan, enhancing the country's international standing, and strengthening the relations of friendship, good neighbourliness, and strategic partnership between Uzbekistan and Turkmenistan.
The National Leader of the Turkmen people conveyed the greetings of the President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov to the President of Uzbekistan.
It is especially noted with satisfaction that in recent years, primarily due to the regular meetings of the leaders of our countries, bilateral cooperation has reached an unprecedented high level.
Close and productive relationships have been established between institutions, the volume of trade and cargo transportation is increasing. Important cooperation projects are being implemented, including the completion of the "Shovot - Tashauz" border trade zone. Active cultural-humanitarian exchanges are being conducted. The next meetings of the Joint Intergovernmental Commission and the Business Council, and the planning of the Regional Forum are underway.
The pressing aspects of regional cooperation, including the preparation for the seventh Consultative Meeting of the leaders of the Central Asian states to be held in September this year in Tashkent city, were also discussed.