Қонунбузарликлар учун 28 та банк ва 24 та микромолия ташкилотидан 16,6 млрд сўм жарима ундирилган.
Бу ҳақда 26 июнь куни Марказий банкнинг 2024 йилдаги фаолияти тўғрисидаги ҳисоботи эшитилган Сенат ялпи мажлисида регулятор раиси Тимур Ишметов маълум қилди.
Унинг қайд этишича, ўтган йилда олиб борилган назорат тадбирларида синов тариқасида тўртта банк намунаси асосида 14 та банкнинг риск профили баҳоланган. Унинг натижасида банкларга тегишли чоралар кўрилиб, заифликларни бартараф этиш топширилди. Қонунчилик талабларига риоя қилмаган банклар ва микромолия ташкилотларига нисбатан айрим операцияларни тўхтатиш ва жарима ундириш каби чоралар кўрилган.
Хусусан, валюта ва жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштириш каби қонунбузарликлар учун 28 та банк ва 24 та микромолия ташкилотидан 16,6 млрд сўм (Марказий банк курси бўйича $1,31 млн) миқдорида жарима ундирилди.
Аҳолига ажратилган кредитларнинг таваккалчилик даражасини баҳолаш ва юзага келиши мумкин бўлган муаммоли кредитларни аниқлаш учун регулятор ипотека кредитлари, автокредитлар ва микроқарзларнинг сифат жиҳатидан даврий ўзгаришини ўрганмоқда ҳамда банкларнинг кредит портфели таркибини диверсификация қилиш чораларини белгилаб олди.
Бундан ташқари, микроқарзлар концентрацияси юқори бўлган банкларда ортиқча ресурслар кичик бизнесни молиялаштиришга йўналтирилади. Капитал монандлиги ҳисобида аҳолига ажратилган ипотека ва автокредитлар бўйича таваккалчилик даражалари қарз олувчининг қарз юки кўрсаткичи ва таъминотга нисбатида белгиланади.
'Тошкентда Скутер ёниб кетди'ning rasmi
Тошкентда Скутер ёниб кетди
Ёнғиннинг бир қисмини фуқаролар томонидан бартараф этилгани айтилмоқда.
Жамият 30.06.2025 22:17
'Euronews Тошкентда янги ваколатхонасини очди'ning rasmi
Жамият 30.06.2025 21:32
Euronews Тошкентда янги ваколатхонасини очди
Дунёнинг нуфузли оммавий ахборот воситаларидан бири — Euronews ваколатхонасининг очилиш маросими бугун бўлиб ўтди.
'843 нафар фуқарони алдаган гуруҳ қўлга олинди'ning rasmi
Жамият 30.06.2025 20:19
843 нафар фуқарони алдаган гуруҳ қўлга олинди
Бир гуруҳ шахслар 25 та фирма (МЧЖ) ташкил этиб, автомашина етказиб бериш ваъдаси билан фуқаролар билан шартнома тузишган. Улардан 50,1 млрд сўм йиғилган бўлиб, шартлар бажарилмаган.
'Сирдарёда ухлаб қолган ҳайдовчи "Lacetti"си билан темир тўсиққа урилди'ning rasmi
Жамият 30.06.2025 18:50
Сирдарёда ухлаб қолган ҳайдовчи "Lacetti"си билан темир тўсиққа урилди
Оқибатда ушбу йўналиш бўйлаб ҳаракатланиб кетаётган Yutong русумли транспорт воситаси Lacetti'га бориб тўқнашган.

This was announced by the Chairman of the Regulator Timur Ishmetov during the Senate plenary session on June 26, where the report on the Central Bank's activities for the year 2024 was heard.
As he mentioned, last year’s monitoring activities included a risk profile assessment of 14 banks based on a trial of four bank samples. As a result, appropriate measures were taken for the banks, and instructions were given to address the weaknesses. For banks and microfinance organizations that did not comply with legislation, measures such as halting certain operations and imposing fines were taken.
In particular, 28 banks and 24 microfinance organizations were fined a total of 16.6 billion UZS (equivalent to $1.31 million as per the Central Bank rate) for violations such as money laundering from currency and criminal activities.
The regulator is studying the periodic qualitative changes in mortgage loans, car loans, and microloans and identifying the measures for diversifying banks' credit portfolio structures to assess the risk level of loans allocated to the population and to identify possible problem loans.
In addition, excess resources in banks with a high concentration of microloans are redirected to financing small businesses. The risk levels for mortgages and car loans allocated to the population are determined based on the borrower's debt load indicator and the collateral ratio.