Аввалроқ, Қашқадарё вилояти Косон тумани Ушоқтепа маҳалласидаги хусусий боғчада 2,5 ёшли қизалоқ вафот этгани ҳақида хабар берган эдик.
Ҳодиса 2025 йил 20 июн куни Лола Ҳақназаровага тегишли хусусий боғчада содир бўлгани ва 2,5 ёшли Зарина Иззатиллаевани эрталаб Лола Ҳақназарова уйидан боғчага олиб кетгани, кўп ўтмай унинг яқинларига қизалоқнинг тоби бўлмай қолгани ҳақида хабар берилгани маълум қилинганди.
Бош прокуратураринг маълум қилишича, Қашқадарё вилояти Косон туманида мактабгача таълим тарбияланувчиси вафот этганлиги ҳолати юзасидан Жиноят кодексининг 116-моддаси (Касб юзасидан ўз вазифаларини лозим даражада бажармаслик) билан жиноят иши қўзғатилган.
Барча зарур тергов ҳаракатлари ўтказилганидан сўнг иш бўйича қонуний тўхтамга келинади, дейилади прокуратура хабарида.

Earlier, we reported about the death of a 2.5-year-old girl in a private kindergarten in the Ushoqtepa neighborhood of Koson district, Kashkadarya region here.
The incident occurred on June 20, 2025, at a private kindergarten owned by Lola Haknazarova, who had taken 2.5-year-old Zarina Izzatillaeva from her home to the kindergarten in the morning, and soon after, her relatives were informed that the girl had fallen sick.
According to the Prosecutor General's office announcement, a criminal case has been initiated under Article 116 of the Criminal Code (Failure to fulfill professional duties adequately) regarding the death of a pre-school child in Koson district of Kashkadarya region.
All necessary investigative actions will be carried out, after which a legal decision will be made, states the prosecution's report.