Ўзгидрометнинг берган хабарига кўра, 28 июнь куни кечаси 18-25, кундузи эса 30-41 даража иссиқ бўлади.
Тошкентда ҳаво бироз булутли, ёғингарчилик бўлмайди. Шамол шарқдан 5-10 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 21-23 даража илиқ, кундузи 35-37 даража иссиқ бўлади.
Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилоятида ҳаво бироз булутли, баъзи жойларда ўзгарувчан бўлади. Шамол 7-12 м/с, айрим ҳудудларда 13-22 м/с гача кучаяди, чанг-тўзонлар эҳтимоли бор. Кечаси 18-23 даража илиқ, кундузи 30-35 даража иссиқ бўлади.
Бухоро ва Навоий вилоятларида ҳаво бироз булутли, ёғингарчилик бўлмайди. Шамол 7-12 м/с, баъзи жойларда 13-22 м/с гача кучаяди, чанг-тўзонлар кузатилиши мумкин. Кечаси 20-25 даража илиқ, кундузи 33-38 даража иссиқ бўлади.
Тошкент, Сирдарё, Жиззах ва Самарқанд вилоятларида ҳаво бироз булутли, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол 7-12 м/с, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучаяди. Кечаси 19-24 даража илиқ, кундузи 32-37 даража иссиқ бўлади.
Қашқадарё ва Сурхондарё вилоятларида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик бўлмайди. Шамол 7-12 м/с, баъзан 13-18 м/с гача кучаяди, чанг-тўзонлар кузатилиши мумкин. Кечаси 20-25 даража илиқ, кундузи 36-41 даража иссиқ бўлади.
Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятларида ҳаво бироз булутли, баъзи жойларда ўзгарувчан бўлади. Шамол шарқдан 5-10 м/с, баъзан 13-18 м/с гача кучайиши мумкин. Кечаси 20-25 даража илиқ, кундузи 32-37 даража иссиқ бўлади.
Тоғли ва тоғолди ҳудудларда ҳаво бироз булутли, баъзи жойларда ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол 7-12 м/с, айрим жойларда 13-18 м/с гача кучаяди. Кечаси 12-17 даража илиқ, кундузи 24-29 даража иссиқ бўлади.

According to the report from Uzhydromet, the night of June 28 will see temperatures of 18-25 degrees, and during the day, it will be 30-41 degrees warm.
In Tashkent, the weather will be partly cloudy, with no precipitation. The wind will blow from the east at a speed of 5-10 m/s. The temperature at night will be 21-23 degrees warm, during the day it will be 35-37 degrees warm.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be partly cloudy, variable in some places. The wind will strengthen to 7-12 m/s, in some areas up to 13-22 m/s, with a possibility of dust storms. At night the temperature will be 18-23 degrees warm, during the day it will be 30-35 degrees warm.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be partly cloudy, with no rain. The wind will strengthen to 7-12 m/s, in some areas up to 13-22 m/s, dust storms may be observed. At night, the temperature will be 20-25 degrees warm, during the day it will be 33-38 degrees warm.
In Tashkent, Syrdarya, Jizzakh, and Samarkand regions, the weather will be partly cloudy, no precipitation is expected. The wind will strengthen to 7-12 m/s, in some areas up to 13-18 m/s. At night, the temperature will be 19-24 degrees warm, during the day it will be 32-37 degrees warm.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be partly cloudy, with no precipitation. The wind will strengthen to 7-12 m/s, occasionally up to 13-18 m/s, dust storms may be observed. At night, the temperature will be 20-25 degrees warm, during the day it will be 36-41 degrees warm.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be partly cloudy, variable in some places. The wind will blow from the east at a speed of 5-10 m/s, occasionally strengthening to 13-18 m/s. At night, the temperature will be 20-25 degrees warm, during the day it will be 32-37 degrees warm.
In mountainous and foothill areas, the weather will be partly cloudy, variable in some places, no precipitation is expected. The wind will strengthen to 7-12 m/s, in some places up to 13-18 m/s. At night, the temperature will be 12-17 degrees warm, during the day it will be 24-29 degrees warm.