Аҳмад аш-Шара АҚШга боради
Суриянинг муваққат президенти Аҳмад аш-Шара жорий йилнинг сентябрь ойида АҚШга расмий ташриф билан боради. Бу ҳақда “Syria TV” хабар берди.
Телеканалга кўра, ташриф давомида у БМТ Бош Ассамблеясида нутқ сўзлаши режалаштирилган. Бу Суриянинг БМТда сўнгги 60 йил ичида илк президентлик даражасидаги чиқиши бўлади.
Қайд этиш жоиз, Сурияда ўтиш даври ҳукумати 2024 йил 9 декабрда, Башар Асад режими қулаганидан сўнг тузилган эди. 2025 йил 29 январда мамлакатнинг энг юқори қонунчилик органи бўлган Халқ кенгаши тарқатиб юборилди ва Вақтинчалик қонунчилик кенгашига сайловлар эълон қилинди. 2025 йил 29 мартда биринчи ўтиш даври ҳукумати ўз фаолиятини якунлади ва унинг ўрнига янги ҳукумат тузилди. Ижро ҳокимиятини тўғридан-тўғри президент бошқарадиган тизим жорий қилинди.
2 февраль куни у Саудия Арабистонига илк хорижий ташрифини амалга оширди. Мазкур ташриф доирасида у Ар-Риёдда Саудия Арабистони валиаҳд шаҳзодаси ва Бош вазири Муҳаммад бин Салмон Ол Сауд билан учрашди.

The acting president of Syria, Ahmad al-Shara, will officially visit the US in September this year. This was reported by “Syria TV”.
According to the TV channel, during the visit, he is planned to deliver a speech at the UN General Assembly. This will be Syria's first presidential-level appearance at the UN in the last 60 years.
It is worth noting, following the collapse of the Bashar al-Assad regime, a transitional government was established in Syria on December 9, 2024. On January 29, 2025, the country's highest legislative body, the People's Council, was disbanded, and elections for the Transitional Legislative Council were announced. The first transitional government concluded its activities on March 29, 2025, and was replaced by a new government. A system was introduced whereby the executive power is directly controlled by the president.
On February 2, he made his first foreign visit to Saudi Arabia. During the visit, he met with the Crown Prince and Prime Minister of Saudi Arabia, Muhammad bin Salman Al Saud, in Riyadh.