Жазирамада қон қуюқлашиши қанчалик хавфли?
Табиийки, бундай иссиқ ҳаво сурункали касаллиги бор айрим беморларга қийинчилик туғдиради. Қолаверса, юқори ҳарорат кўпчиликда қон қуюқлашишига сабаб бўлиши мумкин.
'Жазирамада қон қуюқлашиши қанчалик хавфли?'ning rasmi
ССВ Матбуот хизмати бунинг саломатлик учун хавфлари ҳақида маълумот берди.
— Қон – инсон тана аъзо ва тўқималарини кислород ҳамда зарур озуқа моддалари билан таъминловчи муҳим суюқлик, — дейди Тошкент шаҳар тиббий маслаҳат диагностика маркази директори, тиббиёт фанлари доктори Орифжон Арипов. — У инфекцияларга қарши курашиб, ички аъзолар фаолиятида иштирок этади.
Қон қуюқлашиши организмдаги ана шу жараёнларнинг бузилишига олиб келади. Оқибатда яширин касалликлар юзага чиқиши ёки янгилари пайдо бўлиши мумкин.
Айрим ҳолларда хасталик ёки ташқи омиллар сабаб қон таркиби бузилади ва унинг керагидан ортиқ қуюқлашиб кетиши ёки, аксинча, суюқлашиши кузатилади. Унинг қуюқлашиши томирларда қон айланишининг бузилиши ва тромбозлар ҳосил бўлишига сабаб бўлади.
Бу, ўз навбатида, инсульт ва инфарктга чалиниш эҳтимолини орттиради. Унинг суюқлашиши эса қон кетиши, бемор танасида кўкариш ва қон талашлар пайдо бўлишига олиб келади.
Икки ҳолатда ҳам тезда тиббий эҳтиёт чораларини кўриш зарур.
Қон қуюқлашишига кўпинча қаттиқ асабийлашиш, қандли диабет, шунингдек ширинликлар, картошка, банан, тухум, газли ичимликлар, фаст-фуд ва турли қовурма таомлар сабаб бўлади.
Қолаверса, бу ҳолат кам суюқлик ичиш, ҳаво ҳароратининг кескин кўтарилиши туфайли ҳам юзага келади.
Жазирамада қон қуюқлашиши тананинг сувсизланишига боғлиқ. Иссиқ ҳавода тер билан организмдаги сув буғланиб кетади.
Бу – қоннинг қуюқлашиши, унинг айланма ҳаракати қийинлашиши ва тромб ҳосил бўлиш хавфини оширади.
Натижада инсонда бош оғриғи, жиззакилик, тушкунлик, хотира пасайиши, ҳолсизлик, уйқучанлик, қўл ва оёқлар совқотиши, оғиз қуриши кузатилади.
Юрак тез уриши, нафас қисиши, тананинг турли қисмларида кўкаришлар пайдо бўлиши ва тирноқ шакли ўзгариши мумкин. Ҳатто, мияга қон яхши етиб бормаса, бош айланиши, ҳушдан кетиш эҳтимоли ҳам мавжуд.
Бу салбий ҳолатлар эса томирларда қон айланишининг бузилиши ва тромбозлар ҳосил бўлганидан дарак беради. Оқибатда инсульт ва инфаркт хавфи ортади.
Иссиқ ҳавода қон қуюқлашишига йўл қўймаслик учун етарли миқдорда суюқлик ичиш зарур. Энг яхшиси, табиий тоза сув ҳисобланиб, салқин ва аччиқ бўлмаган чой ҳам ичиш мумкин. Бироқ газланган ичимликлар асло мумкин эмас.
Қон ҳолатини текшириш учун шифокорга мурожаат қилиш мақсадга мувофиқ. Агар тиббий текширувлардан сўнг унинг қуюқлиги меъёрдан ортиқ экани маълум бўлса, зарур муолажалар тайинланади.
Бироқ қонни суюлтирувчи дори воситаларини ўзбошимчалик билан қабул қилиш мумкин эмас. Сабаби унинг ҳаддан ортиқ суюқлашиши жароҳатларда қоннинг тўхтамай қолишига олиб келиши мумкин.
'Юрак қайта тикланишининг янги усули топилди'ning rasmi
Саломатлик 04.08.2025 18:44
Юрак қайта тикланишининг янги усули топилди
Олимлар “инфаркт” дан кейин юрак тўқималарини қайта тиклашнинг янги усулини ўйлаб топди.
'Қўшни давлатларда куйдирги авж олди'ning rasmi
Саломатлик 12.07.2025 11:18
Қўшни давлатларда куйдирги авж олди
Касалликнинг Ўзбекистонга таъсири қандай? Инфекция кириб келмаслиги учун қандай чоралар кўрилмоқда?
'Озишга мўлжалланган уколларни оддий ва фойдали маҳсулотлар билан алмаштиринг'ning rasmi
Саломатлик 30.06.2025 18:05
'Қуёш тиғи остида сотилаётган ичимликлар саратон хасталигини келтириб чиқарадими?'ning rasmi
Саломатлик 25.06.2025 20:00
Қуёш тиғи остида сотилаётган ичимликлар саратон хасталигини келтириб чиқарадими?
Ёзнинг жазирама кунларида салқин ичимликларнинг инсон саломатлигига зарарли эканлигини асло унутмаслик лозим. Айниқса, улар қуёш тиғи остида сақланаётган бўлса.

The Press Service of the Ministry of Health Information provided information about the health risks associated with this.
— Blood is an important fluid that supplies human organs and tissues with oxygen and essential nutrients, — says Orifjon Aripov, the Director of Tashkent City Medical Advisory Diagnostic Center, Doctor of Medical Sciences. — It fights against infections and participates in the functioning of internal organs.
Blood clotting disrupts these processes in the body. As a result, hidden diseases may emerge or new ones may develop.
In some cases, illness or external factors cause blood composition to change, leading to either an excessive thickening or, conversely, thinning of the blood. Its thickening causes circulatory disruption and the formation of clots in the vessels.
This, in turn, increases the likelihood of strokes and heart attacks. Its thinning leads to bleeding, bruising, and the appearance of blood clots in the patient's body.
In both cases, prompt medical precautions are necessary.
Blood thickening is often caused by severe stress, diabetes, as well as sweets, potatoes, bananas, eggs, soft drinks, fast food, and various fried dishes.
Moreover, this condition can also result from drinking insufficient fluids and due to the sudden rise in air temperature.
In hot weather, blood thickening is related to the body's dehydration. In the heat, water evaporates from the body with sweat.
This – leads to the thickening of the blood, making its circulation difficult and increasing the risk of clot formation.
As a result, a person may experience headaches, dizziness, depression, memory deterioration, weakness, drowsiness, cold extremities, and dry mouth.
There might be rapid heartbeats, shortness of breath, the appearance of bruises in various parts of the body, and changes in the shape of nails. Even, if the brain does not receive enough blood, vertigo and fainting are possible.
These negative conditions indicate circulatory disruption and clot formation in the vessels. Consequently, the risk of stroke and heart attack increases.
To prevent blood thickening in hot weather, it is necessary to drink an adequate amount of liquids. The best options are natural pure water, and non-carbonated, non-cold tea is also acceptable. However, carbonated drinks are strictly not advisable.
It is appropriate to consult a doctor for blood condition checks. If medical examinations reveal the blood is excessively thick, necessary treatments will be prescribed.
However, it is not safe to take blood-thinning medications on one's own accord. Because excessive thinning can lead to uncontrollable bleeding in case of injuries.