Литвада ишлаш учун рухсатнома олишда ўзбекистонликлар етакчи бўлди
Литва марказий осиёлик муҳожирлага мавсумий ишлаш учун рухсатномалар беришни деярли уч баравар оширди. Бу ҳақда мамлакатнинг Бандлик хизмати хабар берди.
Маълум қилинишича, йилнинг биринчи чорагида 363 та шундай рухсатнома берилган. 2024 йилнинг шу даврида бу рақам 122 тани ташкил этган. Гувоҳномаларда эркакларнинг улуши 91 фоиз, аёлларники 9 фоиздир. Энг кўп рухсатнома қуйидаги давлатлар фуқароларига берилган:
• Ўзбекистон – 42 фоиз;
• Тожикистон – 34 фоиз;
• Қирғизистон – 6 фоиз.
Уларнинг 53 фоизи йўл қурилишида ишлаган, 14 фоизи ошпаз бўлган, 7 фоизи қассоб, 5 фоизи эса қулупнай терувчи, фаррошлар ва қурилиш ишчилари бўлиб ишлаган.
Литва меҳнат бозори бу ерга пул ишлаш мақсадида вақтинчалик ишлаш учун келган чет элликлар учун тобора кўпроқ очилмоқда, деди Бандлик хизматининг хорижликларга хизмат кўрсатиш бўлими бошлиғи Эрнест Варнайте.
Мамлакатда 2025 йил 1 апрель ҳолатига кўра 137 та давлатдан келган 145,8 минг нафар хорижлик меҳнат қилмоқда. Бунда энг кўп ҳисса Украина (47,5 минг), Беларусь (47,3 минг), Ўзбекистон (9,1 минг) ва Тожикистон (6,5 минг) давлатларига тўғри келган.
Маълумот ўрнида, Литва Марказий Осиё фуқаролари учун миграция сиёсатини кучайтиради. Минтақа давлатларининг ўнга яқин фуқаросига террорчилик ташкилотлари билан алоқаси ва радикаллашуви эҳтимоли туфайли Литвага кириш тақиқланган. Литва бош вазири виза бериш жараёнида энди маданий яқинликка кўпроқ эътибор қаратиш кераклигини айтганди.

Lithuania has nearly tripled the issuance of work permits for seasonal work to Central Asian migrants. This was reported by the country's Employment Service here.
It was reported that in the first quarter of the year, 363 such permits were issued. In the same period of 2024, this number was 122. The certificates show that 91 percent are men, and 9 percent are women. The most permits were issued to citizens of the following countries:
- Uzbekistan – 42 percent;
- Tajikistan – 34 percent;
- Kyrgyzstan – 6 percent.
53 percent of them worked in road construction, 14 percent were cooks, 7 percent butchers, and 5 percent worked as strawberry pickers, janitors, and construction workers.
Lithuania's labor market is becoming increasingly open for foreigners who come here temporarily to earn money, said Ernestas Varanauskas, the head of the Employment Service's department for foreigners.
As of April 1, 2025, 145.8 thousand foreigners from 137 countries are working in the country. The largest shares are from Ukraine (47.5 thousand), Belarus (47.3 thousand), Uzbekistan (9.1 thousand), and Tajikistan (6.5 thousand).
For information, Lithuania is intensifying its migration policy for Central Asian citizens. Nearly ten citizens of the region's countries have been banned from entering Lithuania due to potential connections with terrorist organizations and radicalization. Lithuania's Prime Minister had said that more attention should now be paid to cultural closeness during the visa issuance process.