Наманган вилоятининг Косонсой туманида ҳайдовчи Damas’да 25 нафар бола ва бир нафар аёлни олиб кетаётгани аниқланди. ЙҲХХ матбуот хизматининг хабар қилишича, ушбу автомобиль 23 апрель куни “Жар” маҳалласи ҳудудида ЙПХ ходимлари томонидан тўхтатилган. Текширув давомида автомобиль салонида меъёрдан ортиқ йўловчилар олиб кетилаётгани аниқланган.
Ҳайдовчининг маълум қилишича, у болаларни шу маҳаллада жойлашган хусусий боғчага олиб бораётган бўлган.
Ушбу ҳолат юзасидан маъмурий баённома расмийлаштирилиб, транспорт воситаси вақтинча сақлаш учун жарима майдонига қўйилган.

It was discovered that 25 children were being transported in a Damas in Namangan.
In the Kosonsoy district of Namangan region, it was discovered that a driver in a Damas vehicle was transporting 25 children and one woman. According to the press service of the Traffic Safety Agency, as reported, this vehicle was stopped by traffic police officers in the territory of the “Jar” neighborhood on April 23. During the inspection, it was found that the vehicle was carrying more passengers than allowed.
According to the driver, he was taking the children to a private kindergarten located in that neighborhood.
An administrative report has been officially filed regarding this incident, and the vehicle has been temporarily placed in a penalty area for storage.