Трампнинг тинчлик сулҳи учун “охирги таклифи”— Украина Россия оккупациясини тан олиши керак
'Трампнинг тинчлик сулҳи учун “охирги таклифи”— Украина Россия оккупациясини тан олиши керак'ning rasmi
АҚШ Украинадан чоршанба куни тинчлик бўйича таклифга жавоб беришини кутмоқда. Ушбу режа АҚШнинг Қримни Россия ҳудуди сифатида тан олиши ва 2022 йилги босқиндан сўнг Россия назоратига ўтган деярли барча ҳудудларни норасмий тан олишини ўз ичига олади. Бу ҳақда Axios манбалари хабар бермоқда.
АҚШ расмийлари ўтган ҳафта Парижда Украина расмийларига бир бетлик ҳужжат тақдим этди. Унда бу ҳужжат Президент Трампнинг “охирги таклифи” экани таъкидланган. Оқ уй, агар томонлар яқин орада келишувга келмаса, музокаралардан чиқиб кетишга тайёр эканини билдирган.
Трампнинг таклифи Украина президенти Владимир Зеленский учун жиддий талаб қилади. Зеленский аввалроқ Қрим ва Украина шарқидаги тўрт ҳудуднинг бир қисмини Россияга топширишни рад этган эди.
Шу билан бирга, хабарларга кўра, Россия президенти Владимир Путин фронт чизиғини музлатишни таклиф қилган, бироқ у аввал АҚШ таклифидаги баъзи элементларни, жумладан Европа тинчликпарвар кучларини Украина ҳудудига жойлаштиришни рад этган.
Украина ҳукуматига яқин манба маълум қилишича, Киев ушбу Трампнинг “сўнгги” таклифини “Россия манфаатларига жуда мойил” деб ҳисоблайди: “Таклифда Россия нима олишини аниқ ва аён кўрсатилган, Украина эса нима олиши ҳақида ноаниқ ва умумий гаплар бор.”
Шундай қилиб, Украинадан қуйидаги нарсалар талаб қилинади:
•  Қримни Россия ҳудуди деб тан олиш (АҚШ томонидан ҳам қонуний (de jure) тан олиниши);
•  Луганск вилоятининг деярли барча ҳудуди ҳамда Донецк, Херсон ва Запорожье вилоятларининг оккупация қилинган ҳудудларидаги де-факто назоратни тан олиш;
•  Украина НАТОга аъзо бўлмаслигига ваъда бериш. Ҳужжатда Украина Европа Иттифоқига қўшилиши мумкинлиги қайд этилган;
•  2014 йилдан буён жорий этилган санкцияларни бекор қилиш;
•  Энергетика ва саноат соҳаларида АҚШ билан иқтисодий ҳамкорликни кучайтириш.
Украинага қуйидаги нарсалар ваъда қилинмоқда:
•  Мустаҳкам хавфсизлик кафолати, бу бир қанча Европа давлатлари ва эҳтимол, уларга маслакдош бўлган Европа бўлмаган давлатлар томонидан берилади. Лекин ҳужжатда бу тинчликпарвар миссия қандай ишлаши ҳақида аниқлик йўқ ва АҚШ иштирокини тилга олмаган;
•  Россия эгаллаб турган Харков вилоятининг кичик қисмини Украинага  қайтариш;
•  Днепр дарёсидан тўсиқсиз ўтиш ҳуқуқи, айниқса жанубдаги фронт чизиғи бўйлаб;
•  Украинани қайта қуриш учун компенсация ва ёрдам, лекин молиялаштириш манбаси аниқ кўрсатилмаган.
Трамп режасининг бошқа жиҳатлари:
•  Запорожье атом электр станцияси — Европадаги энг йирик АЭС — расман Украина ҳудуди деб ҳисобланади, лекин уни АҚШ бошқаради, электр энергияси эса ҳам Украина, ҳам Россияга етказиб берилади;
•  Ҳужжатда АҚШ-Украина минераллар битими ҳақида ҳам сўз боради. Трамп бу битим пайшанба куни имзоланишини айтган.
Қизиқ жиҳати, ушбу режа Трампнинг элчиси Стив Уиткофф ўтган ҳафта Путин билан тўрт соатдан ортиқ давом этган учрашувидан сўнг тайёрланган.
Financial Times хабар беришича, режа тақдим этилгандан сўнг, Путин можарони фронт чизиғида музлатиш таклифини берган. Бу Путин томонидан тинчликка тайёрликнинг энг катта ишораси ҳисобланади, аммо Европа расмийлари ҳанузда шубҳа билан қарамоқда.
Кейинги қадамлар шундан иборат бўладики, Уиткофф шу ҳафта кейинроқ Москвага бориб, Путин билан тўртинчи бор учрашади, деб эълон қилди Оқ уй сешанба куни.
Бироқ Уиткофф ҳамда давлат котиби Марко Рубио Лондонда чоршанба куни бўлиб ўтадиган музокараларда қатнашмайди. Бу музокараларга АҚШ, Украина, Франция, Германия ва Буюк Британия расмийлари жалб этилган. Илгари улар қатнашиши кутилган эди.
Улар ўрнида Украина бўйича элчи Кит Келлогг АҚШ делегациясига раҳбарлик қилиши кутилмоқда. Трамп таклифи муҳокамаларнинг асосий мавзуси бўлади.
Музокараларда иштирок этаётган АҚШ расмийсининг айтишича, Рубио ва Уиткофф “уришни тугатишга яқинлашиш учун рамка ишлаб чиқаришда биргаликда ишлаган”.
Бироқ сўнгги 24 соат ичида Украина делегацияси Лондонда Трамп режасини эмас, балки 30 кунлик ўт очишни тўхтатиш бўйича таклифни муҳокама қилишни истаганини билдира бошлаган.
“Шундан сўнг, давлат котиби Лондонга бормасликка қарор қилди. Рубио “Ижтимоий тармоқда Британиялик ҳамкасби билан самарали мулоқот ўтказганини” ва Лондон музокараларидан сўнг “ишини давом эттиришни” кутмоқда.
Музокаралар давом этмоқда ва умид қиламизки, тўғри йўналишдамиз”, — деди сешанба куни Оқ уй матбуот котиби Каролин Левитт.
Охирги хабарларга кўра, айни пайтда АҚШ Украинанинг ҳудудий масалада ён беришни истамаслигидан ғазабда.

Trump's "final offer" for peace is that Ukraine must recognize the Russian occupation.
The US expects a response from Ukraine to a peace proposal on Wednesday. This plan includes the US recognizing Crimea as Russian territory and informally recognizing almost all regions that came under Russian control after the 2022 invasion, Axios sources report here.
Last week in Paris, US officials presented a one-page document to Ukrainian officials, stating that this document was President Trump's “final offer.” The White House has indicated it is ready to walk away from negotiations if the parties do not come to an agreement soon.
Trump's proposal makes serious demands on Ukrainian President Volodymyr Zelensky, who had previously refused to hand over Crimea and part of four regions in eastern Ukraine to Russia.
Moreover, according to reports, Russian President Vladimir Putin has proposed freezing the front line, but he had previously rejected some elements of the US proposal, including the deployment of European peacekeeping forces to Ukrainian territory.
A source close to the Ukrainian government claims that Kyiv considers Trump's "final" proposal to be "very biased towards Russian interests": "The proposal clearly and distinctly shows what Russia gets, while what Ukraine gets is vague and general."
Therefore, the following demands are made on Ukraine:
•  Recognizing Crimea as Russian territory (also to be legally recognized by the US);
•  Recognizing de facto control over almost the entire Luhansk region as well as the occupied regions of Donetsk, Kherson, and Zaporizhzhia;
•  Promising not to join NATO. The document mentions the possibility of Ukraine joining the European Union;
•  Lifting sanctions imposed since 2014;
•  Strengthening economic cooperation with the US in the energy and industrial sectors.
Ukraine is promised the following:
•  Strong security guarantees, to be given by several European countries and possibly non-European countries aligned with them. However, the document lacks details on how this peace mission would operate and does not mention US participation;
•  Returning a small part of the Kharkov region, currently occupied by Russia, to Ukraine;
•  The right to cross the Dnieper River without obstruction, especially along the southern front line;
•  Compensation and assistance for Ukraine's reconstruction, though the source of funding is not clearly specified.
Other aspects of Trump's plan:
•  The Zaporizhzhia Nuclear Power Plant — Europe's largest NPP — is officially recognized as Ukrainian territory, but it will be managed by the US, and electricity will be supplied to both Ukraine and Russia;
•  The document also mentions a US-Ukraine minerals agreement. Trump said this agreement would be signed on Thursday.
Interestingly, this plan was drafted following a meeting that lasted over four hours last week between Trump's envoy Steve Witzkoff and Putin.
After the plan was introduced, Putin offered to freeze the conflict along the frontline, which has been seen as the biggest sign of readiness for peace from Putin, though European officials are still skeptical, according to the Financial Times.
The next steps will see Witzkoff heading to Moscow later this week for his fourth meeting with Putin, the White House announced on Tuesday.
However, Witzkoff and Secretary of State Marco Rubio will not attend the negotiations taking place in London on Wednesday. Officials from the US, Ukraine, France, Germany, and Great Britain are expected to participate in these discussions. They were previously expected to take part.
In their place, Ambassador for Ukraine Keith Kellogg is expected to lead the US delegation. Trump's proposal will be the main topic of discussion.
An American official participating in the negotiations said, “Rubio and Witzkoff have worked together to create a framework to bring the fighting to an end.”
However, within the last 24 hours, the Ukrainian delegation in London has started to express a preference for discussing a 30-day ceasefire proposal instead of Trump's plan.
“Following that, the Secretary of State decided not to go to London. Rubio has had ‘effective interactions on social media with his British counterpart, and is looking forward to continuing his work after the London talks,’”
“Negotiations are ongoing, and we hope we are moving in the right direction,” said White House Press Secretary Carolyn Levitt on Tuesday.
According to the latest reports, the US is currently angry with Ukraine for not wanting to cede ground on territorial issues.