Ғарбий Германия Исроилнинг Димона ядровий реактори қурилишига яширин маблағ ажратган — ОАВ
Исроилнинг Димона шаҳридаги ядровий реактор лойиҳасининг катта қисми Ғарбий Германия томонидан яширин молиялаштирилгани айтилмоқда.
'Ғарбий Германия Исроилнинг Димона ядровий реактори қурилишига яширин маблағ ажратган — ОАВ'ning rasmi
Haaretz нашри хабарига кўра, 1961–1973 йиллар оралиғида Бонн ҳукумати махфий кредит тизими орқали Исроилга ҳар йили 140–160 миллион немис маркаси ўтказган. Умумий сумма қарийб 2 миллиард маркани ташкил этиб, бугунги ҳисобда тахминан 5 миллиард еврога тенг.
Расмий ҳужжатларда бу маблағлар “Негев ҳудудини ривожлантириш” учун ёрдам сифатида кўрсатилган. Бироқ нашр маълумотига кўра, пуллар аслида Исроилнинг ядровий дастурини қўллаб-қувватлашга сарфланган.
Маълум қилинишича, бу келишув 1960 йилда Исроил Бош вазири Давид Бен-Гурион ва Германия канцлери Конрад Аденауэр ўртасидаги учрашувдан сўнг бошланган. Бу қарор Германиянинг Ҳолокостдан кейин Исроил хавфсизлигини қўллаб-қувватлаш сиёсати билан боғлиқ бўлган.
Техник ёрдамни асосан Франция берган бўлса-да, нашрга кўра, лойиҳа учун зарур маблағларнинг катта қисми Германия давлат бюджетидан яширин тарзда ажратилган.

According to a Haaretz report, between 1961 and 1973, the Bonn government transferred 140–160 million German marks annually to Israel through a secret credit system. The total sum amounted to almost 2 billion marks, which is approximately equivalent to 5 billion euros in today's terms.
In official documents, these funds were designated as aid for "the development of the Negev region." However, according to the publication's information, the money was actually spent on supporting Israel's nuclear program.
It is reported that this agreement began after a 1960 meeting between Israeli Prime Minister David Ben-Gurion and German Chancellor Konrad Adenauer. This decision was linked to Germany's policy of supporting Israel's security after the Holocaust.
Although technical assistance was primarily provided by France, according to the publication, a large part of the necessary funding for the project was secretly allocated from the German state budget.